banner39

Demirtaş: KCK'da kararı devlet versin

BDP Eş Başkanı Demirtaş KCK davasında kararı mahkemenin değil devletin vermesi gerektiğini savundu.

Politika 02.08.2011, 16:56 02.08.2011, 16:56
Demirtaş: KCK'da kararı devlet versin

Diyarbakır Adliyesi 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam KCK/TM davasını izlemek için gelen BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, mahkemenin tıkanmasının en büyük nedeni anadil olduğunu iddia etti. Avukatlarla ilgili yaşanan krizi görmezden gelen Demirtaş, "İnsanlar anadilinde konuşamadığı, savunma yapamadığı için yargılanıyor. Yargılama tıkanmış durumda. O nedenle burada mahkeme değil devletin karar vermesi lazım." dedi. 

Kürtlerin dillerini mahkemede ve kamusal rahatça konuşabilecek mi? sorusunu soran Demirtaş, AKP'li olmayan Kürtlerin dillerini özgürce konuşacak mı konuşmayacak mı? Devletin buna karar vermesi gerektiğini savundu. Buna bu mahkemenin verebileceği bir karar olmadığını ileri süren Demirtaş, şunları söyledi: 

"Mahkeme de yargılama yapamaz durumda işlevsiz durumda. Ne bileceğini bilemez aciz bir durumda. Bu insanları rehin tutuyor. 2,5 yıldır devam eden tutuklu bir dava var. Ondan önce 2,5 yıl da soruşturma devam etmişti. 2007'de başlamıştı, soruşturma tam 5 yıldır sürüyor. Bugün mahkeme delillerinin toplanamadığı gerekçesiyle aralarında milletvekillerinin de bulunduğu yüzlerce siyasetçinin tutukluluklarının devamına karar veriyor. Bu anlayış ve zihniyetle toplumsal barışı ve huzuru elde etmek imkansızdır. Bu zihniyetlerin değişmesi lazım." 

Özel yetkili mahkemelerin 1925'te kurulan İstiklal Mahkemeleri gibi iş gördüğünü savunan Demirtaş, bu mahkemelerin zihniyeti değişmediğini kaydetti. Şeyh Said'i yargılayan İstiklal Mahkemeleri ile Özel Yetkili Mahkemelerin aynı zihniyeti taşıdığını ileri süren Demirtaş, "Kesintisiz yargılamalar devam ediyor, devletin artık bu zihniyeti değiştirmesi gerekiyor. Bir karar vermesi gerekiyor ya Kürtleri tutuklayıp cezaevine atması gerekiyor yada tel örgü çekip burayı açık cezaevi ilan edecekler, burada yaşayan herkesi suçlu ilan edecekler. Ya da Kürtlerle artık tarihi bir barışı gerçekleştirecekler." diye konuştu. 

Bunun da daha çok özgürlük ve demokrasiyle olacağını söyleyen Demirtaş, artık bunlara tahammüllerinin kalmadığını belirtti. Demirtaş, şunları söyledi: "Ölümlere de tahammülümüz kalmadı bu hukuksuzluklara da tahammülümüz kalmadı. Her gün onlarca insan tutuklanıyor hukuksuz bir şekilde cezaevine tıkılıyor. Yargılama ve ifadeleri yapılmıyor. Sözde tiyatral bir mahkemeyle yargılamalar yapıyor. AKP bu hukuksuzluklara ya bir çözüm bulacak bu da Meclis'i işletmekle olur." 

Özel yetkili mahkemelerin de kaldırılması gerektiğini savunan Demirtaş, bunların İstiklal Mahkemelerinin devamı olduğunu iddia etti. Tutuklama koşullarının derhal düzeltilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, İnsanların anadilinde savunma yapmasının önünün açılması gerektiğini anlattı. Bunlar yapılmadığı sürece, barış istiyorum diyenlerin sözünün havada kalacağını ileri süren Demirtaş, isteklerinin yerine gelmemesinden dolayı barış isteklerinin havada kaldığını söyledi. Demirtaş, "Biz de barışı istiyoruz ama isteklerimiz yerine gelmediği için sözümüz havada kalıyor ve halen maalesef bu ülkede kan akıyor, genç bedenler, canlar toprağa düşüyor. Mahkeme kendi sorumluluklarını görmelidir. Yargılama yapılıyorsa siyaset yapmayı bırakmalılar. Siyaset yapacaklarsa cübbeyi bırakıp siyaset yapmalılar." şeklinde konuştu. 

 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (1)
YORUM 12 yıl önce
KARDEŞİM HİÇBİR YORUMU YAYINLAMIYORSUNUZ BİDE YORUM BÖLÜMÜ AÇIYORSUNUZ AYIP YA YAPAMIYORSANIZ BU İŞİ BIRAKIN GİDİN YAZIK VALLAKAÇ KEZ YORUM GÖNDERDİK HİÇ BİRİ YAYINLANMADI NEDİR BU CİDDİYETSİZLİĞİNİZ AZCIK DİĞER HABER SİTELERİNİDE ÖRNEK ALIN
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?