Demirtaş: Kürt olduğumu 17 yaşında öğrendim

BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Paris'te katıldığı toplantıda Kürt olduğunu 17 yaşında öğrenebildiğini, ailesinin baskılar sebebiyle bunu sakladığını söyledi

Demirtaş: Kürt olduğumu 17 yaşında öğrendim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paris'te katıldığı bir panelde, yaptığı konuşmayı neden Türkçe yaptığı şeklinde gelen soruyu cevaplayan Selahattin Demirtaş, "17 yaşında Kürt olduğumu öğrendim. 17 yaşıma kadar ailem Türkiye'deki baskılardan, faşizmden dolayı Kürt olduğumuzu sakladı. Konuşmamı tabi ki Kürtçe yapabilmeyi çok isterdim." dedi.

Fransa'nın başkenti Paris'te, Fransız Parlamentosu'nda düzenlenen panele katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, burada bir konuşma yaptı. Demirtaş, konuşmaların ardından soruları cevapladı.

Selahattin Demirtaş, konuşmasını neden Türkçe yaptığı ile ilgili gelen soruya, "Ben, 17 yaşında Kürt olduğumu öğrendim. 17 yaşıma kadar ailem Türkiye'deki baskılardan, faşizmden dolayı Kürt olduğumuzu sakladı. Bugün Türkiye'nin en büyük Kürt partisinin eş genel başkanıyım. Konuşmamı tabi ki Kürtçe yapabilmeyi çok isterdim. Ama 20 yıl Türkçe eğitim aldım. Bugün halkımın derdini ve sorunlarını hangi dilde en iyi anlatabiliyorsam o dili konuşuyorum.'' şeklinde cevapladı.

Kürtçe öğrendiğini de kaydeden Demirtaş, ''Umut ediyorum ki yakın zamanda hem ana dilim, lehçem olan Zazaca'da, hem de Kürtçe'nin Kurmançi, Sorani lehçesinde konuşabilecek aşamaya geleceğim. Çünkü hızlı bir şekilde öğreniyorum.'' ifadelerini kullandı.

TÜRKÇE'Yİ NEFRETLE KARŞILAMIYORUM

Selahattin Demirtaş, Kürtçe konuşamamasının Türkiye'deki Kürt sorununun hazin bir tablosu olduğunu ifade etti. İyi konuştuğu Türkçe'yi de nefretle karşılamadığının altını çizen BDP Genel Başkanı, ''Bütün dilleri eşit değerde görüyorum. Ana dilimi konuşamıyor olmamın da Türkiye'deki Kürt sorununun hazin bir tablosu olduğunu, asimilasyonun ne kadar derin olduğunu gösterme açısından ifade ettim. Kürtçe'yi, Kurmançi ya da Zazaca'yı Türkçe kadar iyi konuşabiliyor olsaydım, derdimi ana dilimde anlatabiliyor olsaydım elbetteki onu tercih ederdim.'' dedi.

''Bu bizim açımızdan bir trajedidir." diyen Demirtaş şöyle devam etti: "Türkiye'de kendi anadilini konuşamayan yüzbinlerce, milyonlarca Kürt çocuğu var. Bunun için mücadele ediyoruz. Şundan emin olmalısın yarın öbür gün benim çocuklarım, torunlarım bir gün Fransa Parlamentosu'na gelirlerse kesinlikle Kürtçe konuşuyor olacaklar.''

Konferansta Kürtçe konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim'in Arapça konuşması durumunda tutumunun ne olacağı ile ilgili de Demirtaş, ''Sayın Salih Müslim'in konuşmasının tamamını Arapça yapmasına tahammül gösterirdim. Burada Çince ve Japonca da yapabilirdi. Yada iyi konuştuğu herhangi bir dilde de yapabilirdi.'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 09:40
banner53
YORUM EKLE

banner39