banner39

Demirtaş: Meclis seçimleri ertelemeli

BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız'' dedi.

Politika 18.04.2011, 21:09 18.04.2011, 21:09
Demirtaş: Meclis seçimleri ertelemeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş YSK'nın 12 bağımsız adayın veto edilmesi kararını değerlendirdi. YSK’nın, desteledikleri 7 bağımsız ismin adaylıklarını iptal etmesini ‘siyasi bir karar ve devlet komplosu’ olarak değerlendiren BDP Genel Başkanı, partiler gibi bu karara itiraz hakları olmadığını ve bu nedenle yeni başvurular için seçimin ertelenmesi gerektiğini söyledi.

YSK’nın BDP’nin desteklediği bağımsız 7 adayın seçimlere giremeyeceği yönünde aldığı kararı BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş NTV’ye değerlendirdi.

Diyarbakır’da Nizamettin Kaplan’ın sorularını yanıtlayan ve "hukuki değil siyasi bir karardır” diyen Demirtaş, Meclis’in derhal toplanmasını ve yeni adaylık başvuruları için seçimleri ertelemesi gerektiğini söyledi.

"Beklenmeyen bir karar. Hukuki açından son derece sakıncalı ve siyaseten ağır sonuçları olacak bir karar" diyen Demirtaş, "Resmi gazetede gerekçeler yayınlanacak ve bakacağız ama halen vekil olan 2 arkadaşımızın da olması hukuki bir karar olmadığını gösteriyor. Önceden hesabı kitabı yapılmış bir olayla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

"YSK neleri gözetti bilmiyoruz ama ortaya çıkacak siyasi sonuçları bilerek karar vermiştir" diyen Demirtaş, "Bloğumuzun desteklediği 7 adaya engel çıktı. Leyla Zana ve Hatip Dicle için hiçbir hukuki engel olmadığı kararı mahkeme tarafından verilmiş. Memnu hakları iade edildi ve bunlar YSK’ya başvuru dosylarında var" şeklinde konuştu.

"Sebahat Tıncel ile ve Gültan Kışanak da halen milletvekili. 4 yıldır dokunulmazlar ve hukuki durumlarında yeni bir şey oluşmadı. Buna rağmen YSK, 2007’deki kararının tersi bir karar verdi" diyen Demirtaş, "Ertuğrul Kürkçü’nün 30-40 yıl önceki durumu söz konusu. ‘Adli sicil kaydı yoktur’ diye belgeler var elimizde. Ortada büyük bir siyasi komplo olduğu açık ve AKP’nin neden zayıf adaylar gösterdiği anlaşıldı. Bu sadece AKP’nin değil devlet komplosudur" ifadelerini kullandı.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?