banner39

Demirtaş: O çağrıyı ben yapmadım, hedefte ben varım

HDP Genel Başkanı Demirtaş, bir kez daha Kobani için eylem çağrısının kendisinin değil MYK'nın yaptığını hatırlatarak birileri tarafından özel olarak hedef tahtasına oturtulduğunu savundu

Politika 23.10.2014, 13:01 23.10.2014, 13:05
Demirtaş: O çağrıyı ben yapmadım, hedefte ben varım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani eylemleri sonrasında olayların sorumlusu olarak gösterildiğini belirterek, kendisinin haksız yere suçlandığını savundu. Demirtaş, kendisinin hedef seçildiğini, psikolojik bir savaş ile karşı karşıya olduğunu  ileri sürdü.

Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

SÜRECİN SELAMETİ İÇİN HEP SUSTUM

“Başbakan akiller toplantısında ne söyledi bilmiyorum ancak o toplantı sonrasında köşelerinden yazan akil insanların yazılarında söylenenler hatalı. Hem kronolojik olarak hatalı hem de içerik olarak. Ben çözüm sürecinin selameti açısından bugüne kadar sustum. Yalan yanlış sözler, hakaretler karşısında sustum ama başbakan yanlış bilgilendirirse bu doğru olmaz.”

‘EYLEM ÇAĞRISI BENİM DEĞİL’

“Benim hiçbir zaman ‘Bundan böyle her yer Kobani olacak’ şeklinde bir açıklamam olmadı. Yapılan açıklama benim değil HDP MKYK’sinin açıklamasıdır. İnsanların sokağa çıkmaya başladığı saatlerde hükümetle telefon trafiği kurduk. ‘Sokaklar ısınıyor. Dışarıdan haberiniz var mı? Ne yapılacaksa acil yapılması lazım, yarın sabaha çok geç kalınabilir’ dedik. Bu uyarımız ciddiye alınmadı.”

“Birincisi, Açıklamanın MKYK’den yapıldığını bilmelerine rağmen ısrarla ‘Demirtaş yaptı’ demeleri büyük bir algı operasyonudur. Hedefte özel olarak ben varım. Sanırım aday olduğum Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası HDP’ye yönelik ilgiyi dağıtmak üzere yapılan bir fırsatçılık bu.”

“İkinci olarak başbakanla Kobani’ye nasıl yardım yapılacağını biz kesinlikle görüşmedik. Sanki seçenekler bize sunulmuş da biz kabul etmemişiz şeklindeki açıklamalar ve yorumlar yüzde yüz yanlıştır, yalandır. Seçenekleri masaya yatırmadık. Bizim tek söylediğimiz ‘Bu konuda yetkili PYD’dir. Davet edin konuşun’ demekten ibaretti. Onlarla uzlaşırsanız iyi olur, dedik. Asla seçenekler peşmergenin ya da Türk askerinin karadan havadan girişi konuşulmadı.”

‘O SÖZ BANA DEĞİL ÖCALAN'A AİT’

“Kobani düşerse süreç biter, lafı ne bana ne de Kandil’e aittir. O söz Öcalan’a aittir. Bu bile manipüle ediliyor. O da bu konuyu başından beri önemsiyordu. Sanki o önemsemiyor da biz manipüle ettik gibi algı yaratmaya çalışıyorlar. Oysa heyetimizin İmralı dönüşü açıklamasında bu var. Süreç ve Kobani’nin birbirine nasıl bağlı olduğu hem orada hem de o görüşmelerin tutanaklarında var.”

‘HÜKÜMET ARACILIK İSTEDİ’

“Peşmergenin PYD’ye silah yardımı yapması veya bizzat Kobani’ye koridor ile ulaşması hususunda ben ve İmralı heyetimiz hükümet için aracılık yaptık. Bunu da hükümet istedi bizden. ‘Ne derler’ diye teyit almak istediler. PYD ve ‘diğer yetkililerle (Demirtaş bu ‘diğerleri’ grubunun kimliğini açıklamaktan kaçındı)’ temas kurup olumlu bakıldığını belirttik, aracılık yaptık.”

‘HÜKÜMETTE BİZİ İSTEMEYENLER VAR’

“Hükümet içinde iki kanat var. Biri bizi istemiyor, çiğlik yapıyor. Bizden rahatsız. Ona şüphem yok. Bir de aklı başında bir ekip de var. Onlar yaptığımız dürüst çalışmaların farkında. Özellikle şahsımı hedef alıyorlar. Amaçları sadece benim siyaset dışı bırakılmam değil, benim şahsımda tabanımıza karşı da psikolojik savaş yürütüyorlar. Büyüme potansiyeli gösteren partinin önü kesilmek isteniyor. Müzakere sürecinde bizi takatsiz bırakmaya çalışıyorlar.”

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?