banner15

Demirtaş: O dili kullansam idamla yargılarlar

Başbakan Erdoğan’ın “tahrik ve tehdit” içeren açıklamalar yaptığını savunan BDP'li Selahattin Demirtaş, “O dili kullansam beni idamla yargılarlar” dedi.

Demirtaş: O dili kullansam idamla yargılarlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP’li Selahattin Demirtaş, İmralı’ya gitme konusunda kendilerine engel çıkarılmamasını istedi. Başbakan’ın “tahrik ve tehdit” içeren açıklamalar yaptığını savunan Demirtaş, “O dili kullansam beni idamla yargılarlar” dedi.

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kendilerine karşı kullanılan dilin tehditkar olduğunu söyleyen Demirtaş, "Bu tuzağa düşmeyeceğiz" dedi.

NTV'den Nizamettin Kaplan'ın haberine göre Demirtaş, İmralı'ya gitme önerilerine de engel çıkarılmamasını istedi.

Selahattin Demirtaş, özetle şunları söyledi:

“Türkiye neyin bayramınını yapacak? Son iki ayda yarısı PKK’lı, yarısı asker toplam 100’e yakın insan öldü.

Bize karşı böylesi resmi bir tavır ortaya konulmuşsa biz de gidip zorla bayramlaşacağız tutumu içinde olmayız. Parti olarak teşkilatlarımızda bayramlaşmanın iptal edilmesini de tartışıyoruz.

BDP’yle ile bayramlaşmayarak ‘hedef gösterir, intikam alır; kamuoyunun gazını alırız’ gibi bir anlayış var ki, bu çok çirkin, çok ucuz bir yaklaşımdır.

'BU TEZATI HERKES GÖRSÜN'

Kimse MHP’yi suçlamıyor. Şiddet önerisi yapan bir partiye herkes neredeyse alkışlayacak. ‘Müzakere edelim, tartışalım’ diye rol almaya çalışıyoruz, bizi şiddet yanlısı ilan ediyorlar. Bu tezatı herkesin görmesi lazım.

'ORTADA BDP BIRAKMADINIZ Kİ'

İki yıl içerisind BDP’nin 3 bine yakın kadrosunu tutukladınız. Bir parti kapatıldı. Baraj engeli içerisinde seçime girdik. Şu anda istifalardan dolayı BDP yöneticisiz kaldı. Ortada bir BDP bırakmadınız ki... Hangi BDP bu sürece katkı sunacaktı? Kolunu kanadını kırdığınız BDP'den nasıl böyle bir şey beklersiniz?

'İMARALI YOLUNA ENGEL ÇIKARILMASIN'

İmralı’ya gidişle ilgili başvuru yaptık. Hükümet bunu sağduğuyla değerlendirmelidir. Bugüne kadar Türkiye'nin değişik cezaevlerine defalarca gidip tutukluları, hükümlüleri ziyaret ettik. İmralı da resmi olarak F tipi statüsündedir. Dolayısıyla bir milletvekilinin oraya gitmesinin önünde hiçbir hukuki engel yoktur. Umut ediyorum ki, hukuki ya da siyasi hiçbir engel çıkmaz.

'CHP'YLE DE GÖRÜŞEBİLİRİZ'

Görüşme olsa dahi Sayın Cumhurbaşkanı’ndan TBMM Başkanı’na kadar ‘Akil İnsanlar Komisyonu’ oluşması için yazar ve aydınlarla, değişik çevrelerle görüşmelerimizi sürdüreceğiz. CHP’yle de bir araya gelme durumumuz olabilir.

'ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK'

Bu tür girişimler de destek bulmazsa gerçekten de elimizde sihirli değnek yok. Kaybolan bu diyalog ortamının yeniden tesis edilmesi, kopan iplerin -nereden kopmuşsa- tekrar bağlanması gerekiyor.

'BU TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ'

AKP'nin kullandığı tahrik, tehdit ve hedef gösteren dile rağmen diyalog kanallarını tıkamadık. Sayın Başbakan’ın kulladığı dili üç gün kullansam herhalde beni idamla yargılarlar. Biz bu tuzağa düşmeyecek, tahrike kapılamayacağız.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 22:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
fevzi
fevzi - 8 yıl Önce

o dili kullansaymis: basbakan devlet ve millet adina teroristi tehdit ediyor; sen o dili kullansan terorist adina devleti milleti tehdit edecektin, zaten etme firsatini da bugune dek hic kacirmadin, kimi kandiriyorsun. dua et de seni kimse ciddiye almiyor.bir devlet hic olmadiginiz icn nasil devlet olundugunu da bilmemeniz normaldir.

banner39

banner36

banner37

banner35