banner39

Demirtaş: PKK kesinlikle silah bırakmalıdır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Şu anda AKP-CHP daha büyük olasılık olarak görülüyor. Koalisyon kurar ve HDP'nin ilkelerine temas eden bir programla çıkarlarsa böyle bir hükümetin çalışmasını kolaylaştırırız" dedi.

Politika 14.07.2015, 23:59 15.07.2015, 03:45
Demirtaş: PKK kesinlikle silah bırakmalıdır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Önemli açıklamalarda bulunan Demirtaş, "PKK'yı tehdit olmaktan çıkarmanın yolu müzakeredir. Bizim çağrımıza kalmış olsa sabah kalkar akşama kadar çağrı yaparım. Çağrıyla olacak iş değil. Buradan çağrı yapıyorum PKK kesinlikle Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır. Ama benim çağrım çözüm değil ki" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı, Ak Parti ile gerçekleştirilecek koalisyon görüşmesi öncesi hükümet mesajı verdi: Bizim üç temel ilkemiz var. Şu anda AKP - CHP daha büyük olasılık olarak görülüyor. Koalisyon kurar ve HDP'nin bu ilkelerine temas eden bir programla çıkarlarsa böyle bir hükümetin çalışmasını kolaylaştırırız. AKP- MHP de buna dahil...

Demirtaş'ın konuşmasından önemli başlıklar:

'HEDEFİMİZİN BİRAZ ALTINDA OY ALDIK'

- (Baraj ve 'emanet oy' tartışmaları) Şunu net olarak belirteyim. Biz parti olarak 2015 hedeflerimizi genel seçimlerde yüzde 15 olarak belirlemiştik. Dolayısıyla belirlediğimiz hedefin biraz altında bir oy aldık diyebiliriz. Bizi şaşırtan şoke eden yüksek bir oy almamamız. En nihayetinde barajı aşmak ve parlementoya güçlü bir muhalefet grubu taşımak bizim için çok önemliydi. O nedenle ortaya çıkan yüzde 13.1'lik bir oy da çok kıymetlidir, çok değerlidir. Türkiye siyasi tarihinde dengelerin bu kadar sarsıldığı çok az seçim olmuştur.

'HDP'Yİ PARLAMENTOYA TAŞIYAN TÜRKİYE'NİN KENDİSİ'

- Kim bize oy verdi? bu yüzde 13.1'lik oyu nereden aldık, Türkiye'den aldık. Türkiye'den kim varsa; Türkiye'nin farklı yaşam tarzları olan, farklı inançları olan bu çoğulcu topluluğu HDP'nin etrafında buluştu. Dolayısıyla HDP'yi parlamentoya taşıyan sadece 'şunlardır, bunlardır' diyemeyiz. Türkiye'nin kendisidir. Biz de zaten bu iddiayla ortaya çıkmıştık.

- (Eylemsizlik bitti mi? sorusu üzerine) KCK bu gibi durumlarda daha sabırlı davranmalı dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?