banner39

Demirtaş: PKK sadece Türkiye'ye karşı silah bırakabilir

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, PKK'nın sadece Türkiye'ye karşı silah bırakabileceğini aksinin ise şimdilik mümkün olmadığını savundu

Politika 04.12.2014, 13:17 04.12.2014, 13:26
Demirtaş: PKK sadece Türkiye'ye karşı silah bırakabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Çözüm Süreci kapsamında silah bırakması beklenen PKK ile ilgili farklı değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, örgütün Ortadoğu'da sadece Türkiye'ye karşı silah bırakabileceğini belirterek, bölgedeki karışıklıkları işaret etti.

Habertürk'ten Ruşen Çakır'a konuşan HDP Eşbaşkanı Demirtaş, "Sürecin ilk başında önce geri çekilme, ardından silah bırakma diye bir hedef vardı. Şimdi ama silahlanma diye bir mesele var. Türkiye’de olmasa bile Suriye’de, Irak’ta durum bu. Bu paradoks nasıl aşılabilir?" şeklindeki bir soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

Dikkat ederseniz çağrılarda “Türkiye’ye karşı silah bırakma” diye bir kavram kullanılıyor artık. Sayın Öcalan’ın ve KCK’nın yaptığı açıklamalarda bu var. Devletin açıklamalarının satır aralarında da bu var. Çünkü herkes biliyor ki, Ortadoğu şu haldeyken PKK tümden silahlarını bırakıp silahsız bir örgüte dönüşmez, ama Türkiye’ye karşı silah bırakma seçeneği makul, gerçekleşebilir bir seçenek olarak görülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?