banner39

Demirtaş: Saldırı Kontragerilla işi

BDP lideri Selahattin Demirtaş, "Hakkari'de 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı Kontragerilla işi" dedi.

Politika 17.09.2010, 21:48 17.09.2010, 21:48
Demirtaş: Saldırı Kontragerilla işi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyet, olay yerinde incelemelerde bulundu. Demirtaş, "Eğer bu eylem PKK tarafından da yapılmış olsaydı, aynı acıyı hissedecektik ve aynı tepkiyi koyacaktık. Yöre halkı da aynısını yapacaktı" dedi.

Hakkari'den büyük bir araç konvoyu ile Geçitli köyündeki olay yerine gelen Demirtaş ve beraberindekiler, alkışlarla ve sloganlarla karşılandılar. 9 kişinin ölümüne 4 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamanın olduğu yerdeki çukuru inceleyen Demirtaş, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, "Ölenlere rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Ankara'da da bu acı olayı dile getirdik. Gerçekten bu topraklar yıllardır gün yüzü ve huzur görmedi. Bu topraklar 30 yıldır kanla sulanıyor. Biz artık yeter diyebilmek için, kanı durdurabilmek için siyasetçiler olarak samimi bir çaba içersinde iken, samimi bir arayış içinde iken, Hakkari'nin bu noktasında insanlar katledildi. Dünden beri devlet ve hükümet adına yapılan açıklamalarda bölge halkının hassasiyetleri ve duyguları gözardı edilmiştir. 80 yıldır bu yapılmıştır, dün de bu yapılmıştır. Sanki bu bölgede bu provokasyona kurban giden bir halkın düşünceleri hiçbir şekilde ifade etmiyor. Biz açıkça ifade ediyoruz, bakın dün açıkladık ve bunu açıklarken buradaki insanlarımızın bilgisine dayanarak, buradaki bilgilere dayanarak konuştuk. Bu bölgede yaşanan insanlar burada yaşanan her türlü olayı yakından bilirler. Bölgeye hakimdirler. Burada tek bir mermi patlasa, tek bir kuş uçsa, nereden geldiğini ve nereye gittiğini bilirler. Bu yüzden bölge halkının duygu ve düşüncelerine kulaklarını kapatıp, 'efendim bu örgüt tarafından yapılmıştır' deyip üstünü kapatan bir hükümet bu bölgede meşruiyetini yitirmiş bir hükümet olur. Bu yüzden biz buraya bunları paylaşmaya geldik. Bizim derdimiz bu olayın gerçeğinin ortaya çıkmasıdır. Ben çok açık söylüyorum. Derdimiz bu olayı PKK yaptı, aklayalım değildir. Kesinlikle BDP'nin çabası bu şekilde anlaşılmasın. Eğer bu eylem PKK tarafından da yapılmış olsaydı, aynı acıyı hissedecektik, aynı tepkiyi koyacaktık. Yöre halkı da aynısını yapacaktı. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın" dedi.

"BU BİR KONTRA VE JİTEMVARİ FAALİYETTİR"

Bu olayın bir kontra ve Jitemvari faaliyet olduğunu ifade eden Demirtaş, "Biz daha iyi anlaşılsın diye, tüm Türkiye anlasın diye Ergenekon dedik. Fakat buradaki ismi Kontragerilla ve Jitem'dir. Burada birileri barış arayışını, çözüm arayışını provoke etmek istemiştir. O güçler kimdir ortaya çıksın istiyoruz. Çıksın ki bugüne kadar kimler barışı engelliyor, kimler savaş istiyor anlaşılsın. Burada patlayan bombanın kimler tarafından patlatıldığını bulmak devlet için birkaç dakikalık iştir. Burada bomba patlatanların elini kolunu sallayarak buradan çıkması imkansızdır. Gündüz ortası 9 insanı katledip buradan yakalanmadan çıkmak imkansızdır. Bu nedenle bölge halkı da iyi biliyor, burada görev yapan askeri güçler de iyi biliyor. Kimse, ortaya çıkarılsın. Patlamanın olduğu nokta izleniyor. Hakkari'yi bilmeyenler Durankaya'yı bilmeyenler Genelkurmay ve Başbakanın açıklamalarına inanabilirler. İstanbul ve Ankara'dakiler inanabilirler. Ancak buradaki halkı inandıramazsınız. Başbakan gelsin bakalım burada yapsın açıklamayı, gelsin bu çukurun önünde yapsın açıklamayı, kim yapmış burada açıklasın. Biz diyoruz ki birileri barış sürecini provoke ediyor. Başbakan hayır diyor. Bu diyor örgünün işidir" diye konuştu.

Demirtaş, "Biz Sayın Başbakana acının yaşandığı yerden sesleniyoruz. Yeter artık diyoruz yeter. Bu acıları durduralım. Bu savaşı durduralım. Elbirliğiyle bu savaşı bitirelim ki bu provokasyonlar olmasın. Çocuk yaştaki insanlar artık katledilmesin. Hep birlikte durduralım, çabamız budur. Derdimiz budur, arayışımız budur. Sayın Başbakana buradan bir kez daha o sert tutumuna rağmen, o incitici tutumuna rağmen barışın hatrına ve uğruna biz çağrı yapıyoruz. Gelin diyalogla, müzakereyle bu işi çözelim. Bu müzakereye başlayalım. Bölge halkı barışa hazır elini barışa uzatmışken bir kez daha bu barış elini elinizin tersiyle itmeyin. Buradaki öfkenin nedeni sizin yaptığınız açıklamalardır. Bunu bilmenizde fayda var. Lütfen bu halkın barış sesini duyun, bu halkın barış çığlıklarını duyun diyoruz. Bizler elbette bir gün bu anavatanımızda özgürce yaşayacağız. Barış içinde de yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

Kalabalığın içinden bazılarının 'Türk basınını istemiyoruz, yanlış haber veriyorlar' diye bağırmalarına karşı ise Demirtaş, "Onlar görevlerini yapıyor. Haberlerini merkezlerine gönderiyorlar. Merkezler haberi kendilerine göre işliyorlarsa onların günahı yoktur" şeklinde konuştu.

Demirtaş ve beraberindekiler daha sonra da olay sonrasında mühimmatın bulunduğu noktayı dolaşarak, bulunan mühimmatla ilgili BDP Hakkari İl Başkanı Orhan Koparan'dan bilgi aldı. Demirtaş ve beraberindekiler daha sonra taziyeye gitmek üzere olay yerinden ayrıldılar. Olay yerine gelen bir kadın ise fenalık geçirerek gözyaşlarına hakim olamazken, Aysel Tuğluk onu teselli etmeye çalıştı. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?