banner39

Demirtaş: Şanlıurfa'daki yangın herkesi yakar

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangın hakkında partisinin meclis grubunda konuştu

Politika 19.06.2012, 14:02 19.06.2012, 14:02
Demirtaş: Şanlıurfa'daki yangın herkesi yakar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangın için, "Sanmayın kapanıp gidiyor. İnsanların içindeki isyan büyüyor. Şanlıurfa'daki yangın herkesi yakacak." dedi.

Partisinin Meclis grubunda konuşan Demirtaş, dün ve bu sabah ölüm haberleriyle, yürek yakan acı haberlerle güne başladıklarını söyledi. Hayatını kaybeden askerlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Demirtaş, PKK'nın her türlü silahlı faaliyetlerine son vermesini ve operasyonların ise durmasını istedi. "Bu savaş bitmelidir" diyen Demirtaş, "Bu savaş bitirilmeli. Gençlerimizin birbirini öldürmesine seyirci kalınmamalıdır. Allah'ını seven artık bu ateşe bir damla su döksün. Müzakereyi, konuşularak çözmeyi ihanet sayanlar da ölümlerden sorumludur. Anaların gözyaşını dindirmek için bu savaşı durdurmak dışında bir yol yoktur. Barışı daha fazla savunmak zorunda olduğumuz dönemdeyiz. Yaşamını yitirenlere başsağlığı diliyorum." diye konuştu.

Sivas davasının kapanmasına hukuken ve vicdanlarda kapanmasına asla izin vermeyeceklerini belirten Demirtaş, hükümetin Alevi çalıştaylarını eleştirdi.

Şanlıurfa cezaevinde katliam yaşandığını öne süren Demirtaş, her grup toplantısında cezaevi sorunlarını dile getirmeye çalıştıklarını ifade etti. "Yüzlerce defa genel kurulda veya burada dile getirilmiş bir konu için hiçbir adım atılmaz mı?" diye soran Demirtaş, sonucun ise 15 kişinin diri diri yakılması olduğunu ifade etti.

Empati kurulmasını isteyen Demirtaş, canlı canlı bir fırının içinde bekletildiğini, kimsenin oralara cezaevi denemeyeceğini, işkence, mezar olduğunu vurguladı. Türkiye'de bütün cezaevlerinin yandığını dile getiren Demirtaş, sadece Şanlıurfa'da cenaze ve duman çıktığını belirtti. Yapılanın insanlık suçu olduğunu söyleyen Demirtaş, "Hükümet bu sesi, çığlığı duymayacak mı? Daha kaç kişi yanacak. İsyan çıktı. İnsanlar kendini yakıyorlar, onursuzluğu kabul etmiyorlar. Sanırsın ki piknik tüpünden yangın çıkmış. Durum Suriye, Irak'tan daha beterdir." sözlerini kaydetti.

"Çare, yeni cezaevi yapacaklarmış, dalga geçer gibi. Böyle bir rezalete bakar mısınız? Yargılayamıyorsanız, hakim, savcı yoksa niye insanları tutuyorsunuz." diyen Demirtaş, Adalet Bakanı'nın istifa edip etmeyeceğinin kendi şerefi olduğunu ifade etti. Meselenin istifa etmek olmadığını, sistemin iflas ettiğini dile getiren Demirtaş, "Komplo hükümet istifa etse ne olur. Urfa'da açıkça devlet katliamı yapılıyor. Bir dağın başında çıkmış yangın değil." diye konuştu. "O insanlar hak etti" diye yayınlar yapıldığını ifade eden Demirtaş, AK Parti'nin 10 Şanlıurfa milletvekilini eleştirdi. "Bu utanç için ne söylüyorsunuz." diyen Demirtaş, bıçağın kemiği kesmiş durumda olduğunu kaydetti. "Sanmayın kapanıp gidiyor. İnsanların içindeki isyan büyüyor." diyen Demirtaş, Şanlıurfa'daki yangının herkesi yakacağını söyledi.

Anayasa değişikliğiyle ilgili uzlaşma komisyonunun çalışmalarına da değinen Demirtaş, tüm olumsuzluklara rağmen masadan kalkmadıklarını, bu konuda samimi olduklarını vurguladı. Demirtaş, "Biz oradayız. Sayın Meclis Başkanı'na da teşekkür ediyorum. Kendilerinin samimi çabaları sürdüğü sürece arkasındayız. Ama dışarıda faşizan havayı unutmayacağız. Yol temizliği yapılmadan yeni anayasayı yapmak zorlaşacaktır." şeklinde konuştu.

BDP'nin bir yıllık çalışmalarını anlatan Demirtaş, bugünlere dilenerek değil direnerek geldiklerini, bundan sonra da ilerleyeceklerse direnerek devam edeceklerini söyledi.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?