banner39

Demirtaş: Sonuç MHP'ye hayırlı olsun

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş "Bir tek partinin oylarıyla seçilmiş bir başkan oldu bir kez daha. Fakat MHP Meclis Başkanlık koltuğunu AKP'ye armağan etmiş oldu. MHP'ye hayırlı olsun diyorum" dedi.

Politika 01.07.2015, 18:43 02.07.2015, 07:45
Demirtaş: Sonuç MHP'ye hayırlı olsun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM Genel Kurulu'nun çıkışında gazetecilerin, Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'ın Türkiye Büyük Millet Meclisinin 26'ncı Başkanlığına seçilmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Sonucun hayırlı olması temennisinde bulunan Demirtaş, şunları söyledi:

"Seçilen Meclis Başkanı, bütün parlamentonun, milletvekillerinin başkanıdır. Sonuçta burada bir uzlaşma içerisinde parlamento başkanı seçilsin diye bir gayret gösterdik, olmadı. Bir tek partinin oylarıyla seçilmiş bir başkan oldu bir kez daha. Keşke muhalefet başarabilseydi bunu. Fakat MHP, Meclis Başkanlık koltuğunu, AKP'ye armağan etmiş oldu. MHP'ye hayırlı olsun diyorum daha çok. MHP'nin açık desteğiyle seçilmiştir AKP'nin adayı. Biz CHP'nin adayı seçilebilsin diye 50 oy verdik. 50 arkadaşımızın oy verdiği zaten anlaşılıyor. MHP oy vermiş olsaydı Deniz Baykal bugün Meclis Başkanı seçilirdi. Dolayısıyla MHP'nin AKP adayını seçtirdiği net bir şekilde artık ortaya çıkmıştır."

Yılmaz'a yeni görevinde başarılar dileyen Demirtaş, bir gazetecinin, "Bu koalisyona yönelik bir işaret midir" sorusuna, "Mümkündür, o da olabilir. O da olursa sorun değil, meşrudur. AKP-MHP koalisyonu da kurulabilir. O da kurulursa muhalefet görevimizi sürdürürüz" cevabını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?