banner39

Demirtaş: Suriye Kürtleri tehlike değil

Demirtaş, Suriye'deki Kürtlerin statü girişimlerinin Türkiye açısından tehlike olarak algılanmaması gerektiğini belirtti

Politika 30.07.2012, 16:57 30.07.2012, 17:06
Demirtaş: Suriye Kürtleri tehlike değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürtlerin Suriye'de statü girişiminin Türkiye açısından tehlike olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Demirtaş, "Suriye'de Kürt halkının statü girişimini tehdit ve tehlike olarak algılamak yanlıştır. Kürt halkı da Kürdistan da bu coğrafyanın tarihsel gerçeğidir, ancak bu gerçeği kabullenerek kardeşlik hukuku geliştirilebilir." dedi.

Demirtaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter sayfasında Suriye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. "PYD sözcüleri Türkiye'ye diyalog mesajları gönderirken, Türkiye'nin buna karşılık müdahale tehdidiyle cevap vermesi akıllıca bir politika değildir." diyen Demirtaş, hükümetin ilk andan itibaren savaş tamtamları çalmasını görmemezlikten gelip BDP'nin yaptığı iyi niyetli uyarıları kışkırtıcılık olarak sunmaya çalışanların Türkiye'ye iyilik yapmış olamayacaklarını kaydetti.

Demirtaş, "Böylesi dönemlerde gaza gelip akılsızca davranmak yerine, olup bitenleri milliyetçi-ırkçı yaklaşımlar dışında sağduyu ile değerlendirmekte fayda vardır. Bu tarihsel gerçeği yok saymaya veya yok etmeye dönük her türlü politika gerilime yol açıyor, bunun yerine Kürt halkıyla her yerde diyalog geliştirmek kesinlikle Türkiye'nin yararınadır. Bu çerçevede Suriye Kürtleri ile Türkiye arasında savaşın değil diyalogun gelişmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Diyalogu geliştirme çabasında olduklarını anlatan Demirtaş şunları söyledi: "Partimiz BDP, Türkiye ile Suriye Kürt Yüksek Konseyi ve PYD arasında diyalog kurulması için elinden geleni yapmaya hazırdır. Önümüzdeki günlerde bir BDP heyetini Suriye'de durumu yerinde gözlemlemesi için göndereceğiz. İnşallah çözüm de barış da yakındır."

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?