banner39

Demirtaş, Suruç için yürüyüş çağrısı yaptı

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, haftasonu İstanbul'da IŞİD'e karşı yürüyüş yapılması çağrısı yaptı

Politika 21.07.2015, 16:29 21.07.2015, 16:31
Demirtaş, Suruç için yürüyüş çağrısı yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Suruç'ta gerçekleşen saldırı hakkında açıklama yaptı. Demirtaş haftasonu İstanbul'da IŞİD'e karşı yapılacak yürüyüşe davet etti.

Demirtaş'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle: İnsanlık dışı Suruç katliamını bir kez daha lanetlediğimizi böylesine vahşileşmiş bir terör anlayışının neler yapabileceğini bir kez daha acı örneğiyle bize hatırlatan bu terör eylemini kınadığımızı, orada 32 arkadaşımızı, genç yoldaşımızı yitirdik. Her birine Allah'tan rahmet diliyoruz.

Cenazelere sahip çıkılması çağrısında bulunuyorum. TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırıyorum. Şu kritik gün ve saatlerde TBMM olup bitenlere sessiz kalamaz. 30 milletvekili imza verirse TBMM'yi toplantıya çağırabiliriz. Üç temel gündemle toplantıya çağrılmalı. Birincisi çözüm süreci, ikincisi Rojava bölgesi ile ilişkilerdir.

Başbakan çağrı yapıyor biz de kendisine şunu söylüyoruz çözüm sürecinde Dolmabahçe Mütabakatına ulaşmıştık 10 maddelik çağrı. Siz bu mütakabata bu kadar değersin bir belge olarak davranmaya devam edecek misiniz? Ne diyorsunuz Cumhurbaşkanı her şeyi yok saydı. Siz ne diyorsunuz? Siz daha o deklerasyona sahip çıkamazaken yeni deklerasyona sahip çıkacağınızı düşünmüyoruz. Sayın Davutoğlu tek bir kelime edebilmiş değilsiniz. Değerli arakdaşlar haftasonu İstanbul'da IŞİD'e karşı büyük bir yürüyüş planlanıyor. Bu yürüyüşe herkesi davet ediyoruz. tek bir slogan ve bayrakla barış bayrağı ile yürüyüşe davet ediyoruz.

Yüksekdağ'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: Gençler önce kolluk kuvvetleri tarafından engellendiler, daha sonra IŞİD'in hedefi haline getirildiler.

Onlar bir işi başlattılar ve bugün bütün Türkiye'nin görevi bu görevi tamamlamaktır. Artık Türkiye halkları, ağaçları, oyuncakları ve kitapları bir direniş ve barış sembolü olarak sahiplenmelidirler. O kitaplar, o fidanlar Kobani'ye gidecek.

Şanlıurfa Valisi'nin görevden alınması gerekiyor. Meclis'in devreye girmesi gerekir. Bu sadece geçici hükümetin insafına bırakılacak sorun değildir. Diyadin'den bu yana Türkiye'de 38 kişi katledildi, hepsi HDP'li.

Yorumlar (1)
RAFET AKSARI 7 yıl önce
Geldiğimiz bu günlerde ateşe benzinle gitme pervasızlığını seçti Demirtaş. Hiç iyi olmadı, hiç zamanı değildi. Yüzde yüz haklı olsanız dahi yaptığınız çok yanlış ve siz böyle yaparsanız elbette sokaktaki insanı suçlamak yersiz olacaktır. Dilerim yürüyüş olur veya olmaz bilemem ama halkın sağ duyulu olmasını beklerim. 7 Haziranda yaptığınız siyasetle bugün yaptığınız hiç ama hiç örtüşmedi ve yazıklar olsun diyorum.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?