banner39

Demirtaş: Valiye gözaltı yetkisi veriyorsunuz

Partisinin grup toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş, iç güvenlik paketiyle valilere gözaltına alma yetkisi verildiğini savundu

Politika 17.02.2015, 18:03 17.02.2015, 18:07
Demirtaş: Valiye gözaltı yetkisi veriyorsunuz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP grup toplantısında, Özgecan ve cinayete kurban giden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşundan sonra HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada, Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkenceler ve sonrasındaki dava sürecine değinen Demirtaş, "İşkence suçu insanlığa karşı işlenmiş suçlardan olduğu için zaman aşımına uğramaz. Zaman aşımı işlemez. Savcılığın verdiği takipsizlik kararı hukuka, kanuna aykırı. Türkiye kamuoyunun vicdanına aykırıdır. Bir kez daha 78'ler girişiminin bu çabasının arkasında olduğumuzu, destelediğimizi Diyarbakır Cezaevi gerçeği ile yüzleşilmediği sürece Türkiye'de demokraside tünelin ucu göründü denmesin. Hele hele bugünlerde, "barış süreci, müzakere süreci ile ilgili çok olumlu gelişmeler oldu, olacak." Şeklinde aslında gereksiz bir iyimserliği altı dolu olmayan bir umudu pompalamaya çalışanlar şu tabloya iyi baksınlar. Diyarbakır Cezaevi gerçeği ile yüzleşmeyi göze alamayan bir yargı sitemi, bir siyasal anlayış kiminle, nasıl, neyi barış sürecinde ilerletecek. Bunu da merak ediyoruz" diye konuştu.

İç güvenlik paketine değinen Demirtaş, "Günlerdir 'muhalefet bonzai ve Molotof serbest kalsın' diyor. Bozani ve molotof konusunda samimiyseniz gelin bu paketi iki maddeye düşürelim. Sadece bonzai ve molotof olsun ve bir günde çıkaralım. Sizin derdiniz bonzai değil, sorununuz bonzai fazla kullanıyorsunuz. Öyle görünüyor" açıklamasında bulundu.

"SİZ VALİYE GÖZALTINA ALMA YETKİSİ VERİYORSUNUZ"

Demirtaş, "Molotof cezasızmış. Yalan. Şu anda Molotof atanlar 20 yıl ceza alıyorlar. Bu yasa valilere hükümete yargı yetkisi veren bir yasadır. Vali hükümetin ilde temsilcisidir. Siz valiye gözaltına alma yetkisi veriyorsunuz" dedi.

Demirtaş, "Gücümüz, nefesimiz yettiğince bu yasanın çıkmaması için elimizden geleni yapacağız. Bütün muhalefet milletvekilleriyle de ortak çalışacağız. İçtüzükten kaynaklanan bütün haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Madem başbakan ısrarcıdır bu konuda ille "çıkacak" diyor biz de "çıkmayacak" diyoruz. Herkes bu yasaya karşı çıkmalıdır. Çünkü çıkarsa bir daha geri dönüşü yok" dedi.

Demirtaş, "Bakın cumhurbaşkanına "hırsız" demek tutuklanma nedeni. Sadece 4 çocuk geçen hafta tutuklandılar. Dava açılsa anlaşılır. Biz hakaret etsinler demiyoruz. Orada hakaret de görmüyoruz. ÖDP'nin üst düzey bir yetkilisi cumhurbaşkanını eleştirdiği için tutuklandı. Onu destekleyen 3 kişi daha tutuklandı. Zannetmeyin ki AKP'ye oy verdiniz diye sizin aracınızı durdurmayacaklar ellerinizi arkadan bağlayıp tutuklamayacaklar. İstediğiniz kadar "Ben AKP'liyim diye bağırın" sizi de tutuklayacaklar. Dinlemeyecekler" diye konuştu.

Demirtaş, "Başbakan dün giderken yine yalan konuşup diyor ki, "Serap kardeşimizi yaktılar" diyor. Be hey yalancı sizin içişleri bakanınız Serap'ı MİT'çiler yaktı diye itiraf etti. Ve bu başbakan çıkmış "Bakın Serap Eser'i nasıl yaktılar" diyor. Yakan sizsiniz. Kobani olaylarında da en fazla provokasyonu yapan sizsiniz. MİT'in elemanları. Bu yasaya seçim öncesi ve sonrası halkın AKP'ye duyacağı tepkiden korktukları için bu kadar sarılıyorlar. Çünkü halk AKP'ye karşı isyan noktasında" dedi.

Demirtaş, "AKP teşkilatlarından gelen polisler. Üniformasını çıkar altından AKP rozeti çıkar altından. Bir madde gerekirse bir hafta konuşulacak. 132 madde midir? 132 hafta konuşulacak. Seçime kadar bu maddeyi çıkaramayacaklar. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan bir katliam devleti ile karşı karşıya olacağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?