banner39

Demirtaş'tan acılı aileleri rencide eden sözler

Çocukları PKK tarafında dağa çıkarılan ailelerle ilgili açıklamalarda bulunan BDP Eş Başkanı Demirtaş, aileleri rencide eden ifadeler kullandı. Demirtaş, ailelerin MİT'ten para aldığını iddia etti

Politika 03.06.2014, 15:38 03.06.2014, 18:14
Demirtaş'tan acılı aileleri rencide eden sözler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da günlerdir çocuklarının iadesi için oturma eylemi yapan aileler, BDP ve PKK'dan iyi bir haber beklerken BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan herkesi şaşırtan rencide edici açıklamalar geldi.

Selahattin Demirtaş, "Bizim görüştüğümüz hiçbir aile çocuğumuz kaçırıldı demedi. Asla bu kavramı kullanmadı. Orada oturan bazı aileler istihbarat tarafından kendilerine verilen ücret karşılığında o eylemi yapıyorlar. Çocukların da dağa gittiği yok" iddialarında bulundu.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin dağa kaçırılan çocuklarla ilgili sorularını cevapladı. 

"Bizim görüştüğümüz hiçbir aile çocuğumuz kaçırıldı demedi. Asla bu kavramı kullanmadı" diyen Demirtaş, şunları söyledi:  Evet çocuklarımız kendi isteğiyle gitmiş, ikna edilmişler dedi. Özellikle yaşı küçük olan hasta olan çocuklarla ilgili olarak aileler 'ikna edilip götürüldüler, ikna edilip geri getirilsinler' dediler. Beklentileri budur. Hiçbir aile zorla kaçırmadan sözetmedi.  Basın ısrarla hükümet ısrarla bu kavramı kullanıyor ama kimse kusura bakmasın 30 yıldır onbinlerce kişiyi kaçırarak dağa götürmedi bu örgüt. Bugün  çocukları dağa çıkaran politikanın, başbakanın söylemi olduğunu bir defa herkes kabul etmeli.

"DAĞI TAVSİYE ETMİYORUZ"

Berkin Elvan gibi bir çocuğun acılı annesini meydanlarda yuhalatan bir başbakandır bu çocuklara dağın yolunu gösteren. Biz değiliz BDP olarak.  Ben mikrofonların önünde söylüyorum: Hiçbir çocuğa biz dağı tavsiye etmiyoruz. Biz siyaset yapıyoruz. Çocukları da siyasete davet ediyoruz. Eğer mücadele etmek istiyorlarsa biz HDP'ye BDP'ye güç  katmaya davet ediyoruz gençlerimizi. Dağın yolunu biz göstermiyoruz.

BDP'DEN DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMASINA DÜZELTME

Demirtaş'ın açıklamaları tepki çekince partisinden geri adım geldi. Konuyla ilgili parti merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Demirtaş’ın açıklamasında, çocuğu dağa giden aileleri tenzih ederek ve açıkça ayrım koyarak, oturma eylemine katılan bir iki ailenin istihbarat tarafından kendilerine verilen para karşılığı o eylemi gerçekleştirdiğini ve yönlendirildiklerini belirttiği ifade edildi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?