banner39

Demirtaş'tan hükümete: İşgalci zihniyet

Demirtaş, Kışanak'ın gözaltına alınmasını ve hükümeti eleştirirken 'işgalci zihniyet' ifadesini kullandı

Politika 28.10.2016, 15:10 28.10.2016, 15:10
Demirtaş'tan hükümete: İşgalci zihniyet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve eş Başkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına tepkisini sürdürürken, "Belediyeleri seçimle alamayacaklarını iyi biliyorlar. Bu defterin kendileri için kapandığını biliyorlar. Çünkü her türlü yöntemi denediler. Onurumuzu almak istiyorlar, biz buna karşıyız" ifadelerini kullandı. Demirtaş’ın hükümeti eleştirirken ‘işgalci zihniyet’ demesi dikkat çekti.

Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ile eş Başkan Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek için merkez Bağlar İlçesinde DBP ilçe binası önünde partililer ile bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partililere hitaben konuştu.

Demirtaş, hükümet yetkililerinin, "Musul’u Musullular yönetsin" dediğini, ancak mevzu Şırnak ve Diyarbakır olunca farklı uygulama yaptığını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Belediyeyi gasp edebilirsiniz ama adınız temsilci olmaz, gaspçı olur. Burada defalarca seçim kampanyalarında yarıştık. AKP’nin adayları devletin parası cebinde, devletin bütün imkanları elinde, rüşvetle, iş vaatleriyle seçim çalışması yürüttü. Biz baskı ve engellemelerle. Buna rağmen biz kazandık. Her seçimde de oylarımızı arttırarak. Fakat, buna saygı duymuyorlar. ’Milli irade’ diyorlar da mevzu Kürt halkı olunca o milli iradeyi tanımıyorlar. Açık söylüyorum. Burada fazlalık olan halk değildir, HDP ve DBP değildir. Fazlalık olan sizin işgalci zihniyetinizdir."

’KONUŞMAMIZ BİTMEDEN SORUŞTURMA AÇILIYOR’

Demirtaş, dünkü konuşması nedeniyle hakkında soruşturma açıldığını da ifade ederek, "Madem bu kadar hızlısınız dünyanın en büyük hırsızları, terör destekçileri Ankara’da, onlara da bir soruşturma açın. Hiç mi savcı yok? Biz de hukuk fakültesi okuduk. Melih Gökçek’in Gülen için yaptığı tripleks villa duruyor Ankara’da. Teröre destekse bir belediyeye kayyum atayacaksan Kadir Topbaş’a ata. İstanbul’un yarısını Fethullah Gülen’e verdi. Adalet Bakanı denilen zat. Sen değil miydin Fethullah Gülen’e methiyeler düzen? ’Kandırıldım’ diyor. Çık istifa et, ’Ben kolayca kandırılabilen saf biriyim’ de, istifa et. ’Kandırıldık Allah bizi affetsin’ diyorlar. İnşallah Allah bunun hesabını sorar, burnunuzdan da fitil fitil getirir. Sen ’Kandırıldık, Allah bizi affetsin’ deyip işin içinden çıkıyorsun da sokaktaki insanın ne suçu var?" diye konuştu.

’BELEDİYE ARAÇLARININ ÇIKMASINA İZİN VERMİYORLAR’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Eylemlerimizi, etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Engellemeye kalkabilirler, yılmak yok. İl, ilçe çalışanlarımız, bütün kadrolarımız gece gündüz demeden seferber olacak. Belediyenin tek bir aracının çıkmasına izin vermiyorlar. TOMA ile kapatmışlar. Sonra da ’HDP-DBP halkı mağdur etti’ diyorlar. Hayır. Üç gündür internet kesik. Çağrılarımız duyulmasın diye. Hastanede acil hastaya ilaç yazılamıyor, internet yok. Ama umurunda değil. Türk Telekom, GSM şirketleri; sizin yaptığınız da suçtur. Sizler Vali, Bakan emretti diye şalteri indiremezsiniz. Aldığınız internet parasından hayır görmeyin. İletişim bir haktır. Kullanmadığınız internetin parası peşin alınmış. Gidin dava açın. Sonuç alınır alınmaz, peşini bırakmayın. Her bir kişi kendisini parti üyesi gibi düşünmeli. Her akşam ev ev dolaşmalı. Allah’tan başkasından korkmadığımızı göstereceğiz. 90’larda ne cep telefonu vardı, ne internet vardı, ne de TV. Ev ev, insan gücüyle çalışma yürüttük. Engelleyemeyecekleri budur. Herkes mahallesinde ev ev dolaşsın, çalışma yürütsün" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?