banner39

Demirtaş'tan hükümete 'yolsuzluk' eleştirileri

Bitlis'te seçim çalışmalarını yürüten BDP Eşbaşkanı Demirtaş, iktidara 17 Aralık operasyonlarıyla ortaya atılan iddialar üzerinden yüklendi

Politika 22.02.2014, 16:08 22.02.2014, 16:08
Demirtaş'tan hükümete 'yolsuzluk' eleştirileri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Halk açlıktan ve işsizlikten inim inim inlerken, 'Bediüzzamanı temsil ediyoruz' diyemezsiniz. Bediüzzamanı ve İslamı temsil etmekle Müslüman olmak da kolay bir şey değil" dedi.

Partisinin seçim bürosunun açılışı için kente gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ulu Camii önünde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi.

"Hırsızlık kim yaparsa yapsın ve kimden çalarsa çalsın affedilebilecek bir suç değil" diyen Demirtaş, 4.5 milyon doları ayakkabı kutusunda sakladığı iddia edilen birinin bir ay bile tutuklu kalmadığını öne sürdü.

Bitlis'te gençlerin yüzde 70'inin işsiz olduğunu, kentteki kahvehanelerin işsiz gençlerle dolduğunu ifade eden Demirtaş, "Bu şehirde akşam evine ekmek götürmeye bile parası olmayan babalar var. İçişleri Bakanının oğlu ise 1 trilyon için birkaç kuruş diyordu. Siz bir ekmek parası bulamayacaksınız o evdeki paraya '3-5 kuruş bir kenarda var' diyecek. Başka bir şey anlatmaya gerek yok. Allah hiç kimseye haram nasip etmesin. Boğazımızdan da haram lokma geçirmesin ve nasip etmesin. Açlıktan ölmek bizim için daha onurdur. Rüşvetle, yolsuzlukla ve hırsızlıkla anılacağımıza açlıktan ölsek daha iyidir" diye konuştu.

"Bediüzzaman Said Nursi'nin ayakkabı kutusu ve çelik kasalarının olmadığını, sadece bir hırkasının bulunduğunu ifade eden Demirtaş, şimdi Bediüzzamanın yolundan yürüdüğünü söyleyenlerin lüks araçlarla cuma namazına gittiğini, bu kadar aç, yoksul ve perişan insan varken böyle Müslüman olunamayacağını söyledi.

Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti: "Burada halk açlıktan ve işsizlikten inim inim inlerken, siz lüks havuzlu villalarınızdan seyrü sefa yaparak 'Bediüzzamanı temsil ediyoruz' diyemezsiniz. Bediüzzamanı ve İslamı temsil etmekle Müslüman olmak da kolay bir şey değil. Her şeyden önce samimiyet ve gerçek bir iman ister. Bunlar gerçekten Allah'tan korksalar ve varlığına inansalar hırsızlık yaparlar mı? Bilmezler mi Allah bunun hesabını soracak? Bunlar Allah'tan korkmuyor. Bitlis halkının elini vicdanına koyarak karar vermesi gerekiyor. Kürdistan, artık barışın, huzurun ve özgürlük rüzgarlarının estiği bir toprak olacak ve boynumuz bükük olmayacak."

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?