banner39

Demirtaş'tan öğrenci cinayetine tepki

Selahattin Demirtaş, İzmir'de Ege Üniversitesi'nde çıkan olaylarda hayatını kaybeden Ülkü Ocakları mensubu öğrenci için, "Bir kişi MHP'lidir diye değersiz diyemezsiniz. Ateş düştüğü yeri yakar" diyerek cinayeti işleyenlere tepki gösterdi

Politika 21.02.2015, 13:24 21.02.2015, 13:27
Demirtaş'tan öğrenci cinayetine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ege Üniveristesi’nde dün çıkan olaylarda hayatını kaybeden Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu hakkında konuştu. Demirtaş, “Bir kişi MHP’lidir diye kıymetsiz diyemezsiniz. Bir gençtir, annesi babası vardır. Ateş düştüğü yeri yakar ama sonuçta Türkiye’nin tamamı bu tür olaylardan kaygı duyar.” dedi.

Çağdaş Esnaf Sanayici İş Verenler Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, Ege Üniversitesi’nde çıkan olaylarda bir öğrencinin hayatını kaybettiği olayları değerlendirdi. Demirtaş şöyle konuştu: “Bir kişi MHP’lidir diye kıymetsiz diyemezsiniz. Bir gençtir, annesi babası vardır. Ateş düştüğü yeri yakar ama sonuçta Türkiye’nin tamamı bu tür olaylardan eminim ki kaygı duyar. Olmaması için de biz HDP olarak bir kez daha çağrı yapmak isteriz. Bütün gençlerin dikkatli olmasını tavsiye ederiz.”

Üniversitede yaşanan olayın arkasının iyi araştırılması gerektiğine işaret eden Demirtaş, “Güvenlik paketinin parlamentoda görüşülmeye başlandığı ve hükumetin dayattığı bir dönemde gerçekleşmiş olması gerçekten de olayın arkasının iyi araştırılması gerektiği hissiyatını bizde uyandırdı. Elbette ki acı bir olay, bu tür ölüm ve cinayetlerin kesinlikle arkasında kimlerin olduğunun iyi bir araştırmayla ortaya çıkarılması lazımdır. Kimliği, düşüncesi ne olursa olsun gençlerin bu şekilde öldürülmesi hepimizi derinden üzüyor, kaygılandırıyor.” diye konuştu.

“ANNE BABASININ ACISINI PAYLAŞIYORUM”

Hayatını kaybeden Çakıroğlu’nun anne ve babasının acısını paylaştığını ifade eden Demirtaş, şu açıklamalarda bulundu: “Hepsi ana baba evladıdır. Hepsinin anne babasının bir acısı, yüreği vardır. Anne babasının, ailesinin acısını paylaşmak istediğimi belirtmek istiyorum. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Bu dönemlerde dikkat ederseniz seçim atmosferine girilen her süreçte üniversitelerde özel olarak tahrikler planlanır. Bu tahrikler hükumetin bilgisi dışında hükumete karşı gerçekleştirilmez. Bizatihi hükumet çoğu zaman bunları örgütler. AKP hükumeti de dün Ege Üniveristesi’nde meydana gelen veya getirilen bu olayın hesabını vermek zorundadır. Örneğin 150 kişilik bir grubun aralarında dışarıdan da kişilerin olduğu grubun üniversiteye girdiği söyleniyor. Ortada hiç polis yok, güvenlik yok. Öğrenciler kavga edecek belli gece gündüz üniversiteyi işgal eden polis o saatlerde yok. Gençlerden biri bıçaklanıyor, 45 dakika 1 saat ambulans yok. Zar zor hastaneye yetiştiriliyor, hayatını kaybediyor. Tüm bunlar bir tezgah mıdır bunların iyi araştırılması lazım. Olay tam olarak nasıl gerçekleşmiş açığa çıkarılması lazım.”

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?