banner39

Demirtaş'tan PKK'ya 'ama'sız çağrı

HDP Eşbaşkanı Demirtaş PKK'nın 'amasız, ancaksız' silahlı, bombalı şiddet eylemlerini durdurması gerektiğini söyledi

Politika 22.08.2015, 15:42 22.08.2015, 16:23
Demirtaş'tan PKK'ya 'ama'sız çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yarın değil, şu saatte İzmir'den çağrı yapmak istiyorum, ölümlerin derhal durması lazım. PKK'nın 'amasız, ancaksız' silahlı, bombalı şiddet eylemlerini, şehirlerde, dağlarda durdurması lazım" dedi.

Demirtaş, Tepekule Kongre Merkezi'de basın temsilcileriyle yaptığı toplantıda Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiğini söyledi.

Türk, Kürt, asker, sivil, polis hiç kimsenin ölmemesi gerektiğini, önce ölümlerin durdurulmasını istediklerini kaydeden Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yarın değil, şu saatte İzmir'den çağrı yapmak istiyorum, ölümlerin derhal durması lazım. PKK'nın 'amasız, ancaksız'  silahlı, bombalı şiddet eylemlerini, şehirlerde, dağlarda durdurması lazım. Bizim açımızdan bunun alternatifi yoktur. 'Aması, ancağı' yoktur. HDP'nin demokratik siyaseti açısından mazereti yoktur. AKP'nin yaptığı, işlediği suçların hesapları asker, polisi öldürülerek sorulamaz. Onların tamamı bu ülkenin çocuklarıdır, bizim çocuklarımızdır, biz böyle görüyoruz. AKP de işlediği bütün suçları örtmek için Kürt çocuklarını şehirlerde, dağlarda öldürümez. Buna da izin vermeyeceğiz. AKP bir savaş başlatarak bütün şehirlere cenaze göndererek üzerindeki sıkışmışlığı şiddet yoluyla topluma ihraç edemez, buna izin vermeyeceğiz. "

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

Erken seçimin artık partiler arası bir tercih olmadığı görüşünü dile getiren Demirtaş, Türkiye'nin ciddi bir iç savaş tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu iddia etti.

Demirtaş, yeni bir seçimde barıştan yana olanların kazanacağını, AK Parti'nin ise daha önceki seçimlerde aldığı oy oranlarına erişemeyeceğini öne sürdü.

Bazı belediye başkanlarının özerklik açıklamalarına ilişkin gazetecilerin sorusunu da cevaplayan Demirtaş, HDP'nin söz konusu belediyelerin hiçbiri ile resmi, organik ilişkisi olmadığını bildirdi.

Silahla, şiddetle demokratik özerklik istemediklerini ancak katı merkezi yönetiminin de Türkiye'ye uymadığını savunan Demirtaş, "Özerklik ilanı dediğimiz şey mahallelerde, beldelerde halkın isyan noktasıdır. 'Devleti tanımıyoruz' açıklaması değildir" diye konuştu.

Demirtaş, AK Parti ile koalisyon yapmama kararına karşın geçici seçim hükümetinde yer alma kararını da değerlendirerek, konuşmasına şöyle tamamladı:

"Şu andaki seçim hükümeti bir AKP hükümeti değildir. Kurulacak AKP hükümetine girmiyoruz. Bu halkın iradesinin ne kadar hükümete yansıyacağı anayasa tarafından belirlenmiş bir seçim hükümetidir ve bizim hakkımızdır. Bize oy veren 6 milyon insanın 3 bakanlık hakkı vardır. Seçim adaleti, güvenliği açısından bizim bu hükümette olmamız lazım. Savaş kararı almak isteyenlere karşı barışı savunabilmek için bizler hükümette yer almazsak AKP seçim programını bize dayatacak. Diğer partilerin tercihine saygı duyuyoruz."

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?