banner39

Demokrat Parti'den sürece tepki

DP Lideri Uysal, çözüm süreci ve akil adamlar heyeti ile ilgili çeşitli eleştirilerde bulundu...

Politika 14.04.2013, 17:45 14.04.2013, 17:45
Demokrat Parti'den sürece tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, "Terör örgütleriyle masaya oturup da taviz vermeden kalkan ülke olmamıştır" dedi.

Uysal, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, partisinin il divan toplantısı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çözüm süreciyle ilgili her şeyden bağımsız bir değerlendirme yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

Vatandaşların huzur ve sükunet içerisinde hayatlarını sürdürmesinin, her şeyden önemli olduğunu belirten Uysal, şöyle devam etti:

"Bir süreç dahilinde gelişen mekanizmalar var. Bugün hükümet için 'barış süreci' olarak ifade edilen bu teşebbüsü, PKK kanadının bir başka merhaleye geçmek için bir 'eşik' olarak değerlendirdikleri anlaşmalardan, anlatılanlardan, söylemlerden çıkmaktadır. Terör örgütüyle masaya oturup da taviz vermeden kalkan ülke olmamıştır. Türkiye, büyüklüğüyle beraber bu meseleyi çözmeliydi ve çözdü de. Bu noktaya tereddüdün kaldırılamayacağı, cesaretlendirileceği bir süreç izlenerek gelinmiştir."

Bir tarihsellik içerisinde oluşmuş milli kimliğin parçalanamayacağını kaydeden Uysal, "Milli kimlikler aynı zamanda ulusal güvenlik stratejinizin, konseptinizin de temelidir. Süreci, bu çerçevede değerlendiriyoruz. O açıdan bölgeyi adeta etnik siyasete mahkum etmiş durumdayız" ifadesini kullandı.

Akil Adamlar Heyeti ile ilgili soru üzerine Uysal, kulak verilmesi gereken Türkiye'nin başka önemli şahsiyetleri de olduğunu belirterek, "İlber Ortaylı'dan Halil İnalcık'a, Alev Alatlı'dan pek çok akademisyene bu ülkenin birliği ve beraberliği hususunda aydın, entelektüel olmanın icabı olarak siyasetten ziyade hakikate angaje insanların seslerine de kulak vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?