banner39

Demokratikleşme paketi cuma günü bitiyor

Ankara'da Başbakan Erdoğan başkanlığında düzenlenen Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı 3 saat sürdü.

Politika 11.09.2013, 15:53 12.09.2013, 00:28
Demokratikleşme paketi cuma günü bitiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı sona erdi.

AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Başbakan Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan katıldı.

Demokratikleşme paketi ile ilgili ikinci toplantının, 13 Eylül Cuma günü MKYK'nın ardından yapılacağı öğrenildi.

ATALAY: GENİŞ BİR PAKET

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,  toplantının ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, "demokratikleşme paketi" diye nitelendirdikleri çalışmayla ilgili değerlendirme yaptıklarını ifade eden Atalay, "4 saatlik çalışmayla tamamlayamadık. Daha önce bundan zaten bahsetmiştik. Sayın Başbakanımız da yurt dışına giderken "Arjantin dönüşü bu konuyu çalışacağız" demişti. Bizim uzun süredir üzerinde çalıştığımız, olgunlaştırdığımız paketin unsurlarıyla ilgili bir sunum yaptım. Bunlar üzerinde müzakereye devam edeceğiz" diye konuştu.

Atalay, önümüzdeki cuma günü AK Parti MKYK toplantısının ardından demokratikleşme paketiyle ilgili bir çalışma yapacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu demokratikleşme paketi biliyorsunuz çok kapsamlı bir paket. Yani uzun süredir üzerinde çalıştığımız, pekçok unsur var. Şimdi o unsurlara değinmeyeceğim. Ama toplumumuzun değişik kesimlerinin ihtiyacını karlşılayacak kapsamlı bir paket. Bizim biliyorsunuz parti ve hükümet olarak genelde başından beri bir yaklaşımımız var. Bütün toplumsal sorunlarımızı mümkün olabildiğince daha fazla demokratikleşmeyle çözmek ve demokratik yaklaşımlarla çözmek. Bu yönde çok düzenlemelerimiz var."

"Sesiz Devrim" adlı kitabı hazırlayarak yayımladıklarını ve bu kitabın da okunmasını tavsiye eden Atalay, "Bu da onların devamı olan bir çalışma. Burada toplumumuzun her kesimini kuşatan düzenlemeler var. Çözüm süreci de bunun içinde. Hepsini birlikte ele alan geniş bir paket. İnşallah cuma günü tamamlayacağız" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN TARAFINDAN AÇIKLANACAK

Paketin, uygun zamanda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağına dikkati çeken Atalay, "Çünkü güçlü bir paket. Bizzat kendisi tarafından açıklanmasını arzu ediyoruz. O zaman daha geniş bilgileri de sunmuş olacağız" ifadesini kullandı.

Atalay, paketin hangi tarihte açıklanacağının sorulması üzerine, "Açıklama için tarih belli değil. Cuma günü çalışacağız, inşallah o gün bitiririz. Bitiremezsek devam eder. Çünkü bu çok uzun bir şey. Çok başlık var. Dolayısıyla da biraz tabi detaylı analiz gerekiyor" dedi.

Bir başka gazetecinin, "Kamuyouna yansıyan başlıklar dışında yeni sürpriz başlıklar olacak mı" şeklindeki soruya da Atalay, "Biz kamuyonua hiç bir açıklama yapmadık. Onlar yorumlar, yaklaşımlar" şeklinde yanıt verdi.

 


Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?