banner15

Deniz Baykal: Yemin metni değişmeli

TBMM geçici Başkanı Deniz Baykal, milletvekili yemininin değişmesi gerektiğini söyledi

Deniz Baykal: Yemin metni değişmeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda milletvkeillerinin yemin töreni sırasında Leyla Zana'nın neden olduğu krizle ilgili konuşan Baykal, "yemin metni"nin değişmesinden yana olduğunu söyledi.

Meclis'teki yemin töreni sırasında konuşmasına Kürtçe başlayan HDP Milletvekili Leyla Zana, yemin metnindeki "Türk milleti" yerine "Türkiye milleti" ibaresi kullandığı için yemini geçersiz sayıldı. Geçici Meclis Başkanı Deniz Baykal'ın yeminini tekrarlaması uyarısına rağmen tekrar kürsüye çıkmayan Zana'nın yemini geçersiz sayıldı.

Leyla Zana krizi ve yemin törenindeki farklı çıkışları Habertürk'ten Düzgün Karadaş'a değerlendiren Baykal, şöyle konuştu: Ben yemin metniyle ilgili değerlendirme yapmıyorum. Bu yemin metni, iyidir, güzeldir, en iyisi budur da demiyorum. Kaldı ki, yemin metni değiştirilebilir. Gerekirse yemin daha düzgün yazılabilir. Çünkü çok parlak bir yemin metni değil. Dili, grameri, içeriği iyi değil. Bu, anayasada ele alınacak konulardan birisidir. İnanıyorum ki, o yemin metninden rahatsız olan birçok milletvekili bulunuyor. Herkes bunu bildiği halde ülkemizde siyaset yapmanın, parlamentoda görev yapmanın gereği olarak, beğenmeseler de herkes o metne sadık kalarak yeminini ediyor. Bu saygıyla karşılanması gereken bir konudur. Yemin metni daha farklı yazılabilir, buna itirazım yok. Ama orada yazıldığı şekliyle herkes okumalı.

Baykal, Leyla Zana'nın mevcut yemini de tekrar okuması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 13:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35