banner15

Destek bulamayan Kılıçdaroğlu: Bu ön yargı neden?

Kemal Kılıçdaroğlu, "Ekmeleddin İhsanoğlu, İKÖ'de ve Mısır El-Ezher Üniversitesi'nde çalışmışsa kesin şeriatçıdır, Bu ön yargı neden? Adam kimya okumuş, bilim tarihçisi" dedi

Destek bulamayan Kılıçdaroğlu: Bu ön yargı neden?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kılıçdaroğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı önyargılar olduğunu belirterek, "Kadın erkek eşitliğine inanmış, bir sürü enstitüler kurmuş bir bilim adamına neden bu önyargı? Hangi gerekçeyle bunlar yapılıyor? Adam dünyaca tanınmış bir kimya profesörü" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Köln'de yaptığı bir dizi ziyaretin ardından Cumhuriyet Halk Platformu tarafından Düsseldorf yakınlarında bulunan bir otelde düzenlenen 'Anadolu İnanç ve Kültürler Buluşması' başlıklı toplantıya katıldı.

Salonda çok sayıda inanç kuruluş temsilcilerin konuşmalarını dinleyen ve notlar alan Kemal Kılıçdaroğlu, "Toplantının formatıyla ilgili görüş belirtenler oldu. Bana göre bu toplantının formatı çok güzel. Şunun için güzel. Genelde siyasiler gelir konuşma yapar ve giderler, konuşmacıları dinlermezler. Ben ise bunun tam tersini yaptım, önce sizi dinledim.Düşüncelerini açıklayan konuşmacılara teşekkür ediyorum. Biz ne zaman birlerimizi dinlersek sorunları o zaman çözeriz.Türkiye ne çektiyse, biri birini dinlemediği için çekmiştir“ sözleriyle konuşmasına başladı.

''SORUMSUZ YURTTAŞTIR''

Salonda konuşma yapan ve Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığını eleştiren Köln Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Müseyip Erdoğmuş'a dönerek konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu, "Farklı görüşlere saygılıyım. Bir adayımız var ortada. İlk defa oy kullanacaksınız. Benim sizden isteğim, mutlaka sandığı gidin. Sandığa giderken oturup düşünerek, oyumuzu ona göre kullanacağız. Sandıkta kimi isterseniz, oyunuzu da ona kullanın. Sonuçta sizlerin oyu belirleyicidir, sadece benim oyum değil. Sorumlu bir yurttaşın görevi olarak sandığı gidersek, konuşmaya hakkımız olur, 'hem sandığa gitmeyeceğim, hem de konuşacağım' diyen sorumsuz yurttaştır'' şeklinde konuştu.

''ÖNYARGILARIMIZDAN KURTULMALIYIZ''

Bazı seçmenleri Ekmeleddin İhsanoğlu'na karşı önyargıları olduğunu belirten Kılçdaroğlu, İhsanoğlu'nu tanımak gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Genelde biz birimize önyargılarla yaklaşıyoruz. Cumhurbaşkanı adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu'na da bazıları bu anlayışla yaklaşıyor. Neymiş, İslam Konferans İş Birliği Örgütünün bir dönem genel sekreterliğini yapmış. Bazılarının kafasında kocaman soru işareti. 'Bu kesin şeriatçıdır' diyorlar. Neden? Orada görev yaptı diye. Kadın erkek eşitliğine inanmış, bir sürü enstitüler kurmuş bir bilim adamına neden bu önyargı? Hangi gerekçeyle bunlar yapılıyor? Efendim Mısır'da okumuş. 'Mısır'da okumuşsa şeriatçıdır diyorlar.' Adam dünyaca tanınmış bir kimya profesörü. Uluslararası bilim, ilk kez bir Türk'e altın ödül verdi. Bunun da sahibi Ekmeleddin İhsanoğlu. Önce okumamız, tanımamız gerekir. Benimle aynı siyasi düşüncede olmayabilir. Ama ortak paydamız geniş ve büyükse, bu ortak paydayı oluşturabiliyorsak o zaman bir sorun olmamalı. Siyaset, aynı zamanda bir uzlaşma sanatıdır.ö

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından salondan ayrılırken, Köln'deki havalimanından bindiği uçakla İstanbul'a hareket etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48