banner15

Devlet Bahçeli'ye beş rakip

Mahkemeden kurultay yapılması yönünde karar çıkması durumunda 5 ismin adaylığı gündeme gelecek

Devlet Bahçeli'ye beş rakip

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Olağanüstü kurultay tartışmalarının yaşandığı MHP'de 8 Nisan'da mahkemenin vereceği karar öncesinde heyecan var.

Hürriyet’te yer alan habere göre Olağanüstü kurultay kararı çıkması halinde MHP'de Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Süleyman Servet Sazak'ın Bahçeli'nin karşısına rakip olarak çıkması bekleniyor.

MHP'li muhaliflerin avukatlarının, "kurultay çağrı heyeti" oluşturularak partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle açtığı davada, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan Cuma günü saat 14.30'da tarafları duruşmaya çağırdı.

Seçimden bu yana Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Süleyman Servet Sazak ve Selim Kaptanoğlu, genel başkanlık için "Varım" dedi. Alparslan Türkeş'in genel sekreter yardımcısı Selim Kaptanoğlu'nun, daha sonra "Akşener lehine" adaylıktan çekildiği iddia edildi.

Akşener'e yakın isimler, bu konuyla ilgili Kaptanoğlu ile görüşmediklerini belirterek "Bizim bu konuda herhangi bir isteğimiz veya beklentimiz olmadı" görüşünü ifade ediyor.

BAŞKALARI DA OLABİLİR

MHP'li muhaliflerin olağanüstü kurultay talebiyle açtıkları davada karar duruşması 8 Nisan'da görülecek. Mahkemeden olağanüstü kurultay yönünde karar çıkarsa Genel Başkan Bahçeli'nin karşısına Akşener, Aydın, Oğan, Özdağ ve Sazak'ın çıkması bekleniyor. Partiye yakın kaynaklar ise "gelişmeleri yakından takip eden bazı isimlerin de duruma göre adaylığını açıklayacağını" düşünüyor. Mahkemeden olağanüstü kurultayın toplanması yönünde karar çıkması halinde MHP yönetiminin "kararı tanımadığını" açıklayarak davayı Yargıtay'a taşıyacağı belirtiliyor. MHP Tüzüğü'nün 69. maddesine göre adaylar, en az 40 genel kurul delegesinin yazılı önerisi ile genel başkanlığa teklif edilebiliyor.

Belirtilen imza sayısını toplayan adaylar, genel başkanlık yarışına katılabilecek. Tüzüğün 46. maddesinde "Parti genel başkanı, büyük kongre tarafından üye tam sayısının salt çoğunluğu ile en çok 3 yıl için seçilir. İlk iki oylamada bu sayıya ulaşılamadığı takdirde, üçüncü oylamada en çok oy alan aday genel başkan seçilir" hükmü bulunuyor.

Muhaliflere göre, olağanüstü kurultay yapılması halinde MHP'nin yeni genel başkanı üçüncü turda seçilecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 11:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48