banner39

Devlet çocuğun suçunu unutacak

Hazırlanan taslağa göre, çocukların işledikleri fiiller suç oluştursa bile, belli bir ağırlığa ulaşmaması halinde adli sürecin dışında tutulacak

Politika 30.07.2012, 08:52 30.07.2012, 08:56
Devlet çocuğun suçunu unutacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre, çocukların işledikleri fiiller suç oluştursa bile, belli bir ağırlığa ulaşmaması halinde adli sürecin dışında tutulacak.

Sabah, örgüt eylemlerinde kullanılan, taş attırılan çocuklarla, hırsızlık veya kapkaççılık gibi 'basit' suçlara bulaşan çocuklara yönelik önemli bir düzenlemenin ayrıntısına ulaştı. Çocuk istismarıyla mücadeleye yönelik taslak çalışmasını tamamlayarak, Adalet Bakanlığına gönderen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "çocukça suçlar"ın adli süreçten çıkarılmasını talep etti. Çocukların işledikleri fiiller "suç" oluştursa bile, suçun belli bir ağırlığa ulaşmaması durumunda adli sürecin dışında tutulacak. Yaklaşık 10 aylık çalışmanın sonucunda tamamlanan taslak metne göre, bu tip suçlara karışan 15 yaşın altındaki çocukların sicili kirlenmeyecek, hayatlarını karartacak nitelikte bir sicil almaları engellenecek.

Örneğin, eylemde taş atan veya baklava çalan bir çocuk bu fiili bir kez işlemesi ve suçun boyutunun ciddi zararlara neden olmaması durumunda adli süreç yerine, rehabilitasyona alınarak topluma kazandırılacak. Düzenlemeye son şekli Adalet Bakanlığınca verilecek. Suç belli bir ağırlık düzeyine ve tekrarına ulaşmadığı sürece çocuklar, "suçlu" olarak damgalanmayacak. Söz konusu durumda olan çocukların sorumluluğunu Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak Çocuk İzlem Merkezleri (ÇİM) devralacak. Burada tedavi ve rehabilitasyonları gerçekleştirilecek olan çocuklar, sorumluluk bilinçlerinin gelişmesi, topluma yararlı bireyler olarak yaşama yeniden başlayabilmeleri için eğitilecek.

15 yaşın altındaki çocukların işledikleri suçlarla ilgili düzenlemelere de yer verilen taslakta, "basit" suçlarının adli sürece yansıtılmadan çözümlenmesi ve sicillerine işlenmemesi talep ediliyor. Örneğin, terör örgütünün eylemlerinde taş atan bir çocuk için kıstas bu eyleme kaç kez katıldığı ve yarattığı zarar olacak. Tekrarı olmayan böyle bir suça karışan çocuk adli sürecin dışında tutulacak. Öneri özelikle hırsızlık, kapkaççılık gibi suçlardan ceza alan çocukları kapsıyor. Bu suçları işleyen çocukların hayatını karartacak nitelikte sicil almalarının engellemesi amaçlanıyor.

'ÜVEY' İSTİSMARINA CEZALAR KATLANIYOR

Aile Bakanlığı tarafından Adalet Bakanlığı'na gönderilen taslakta, yer alan diğer çarpıcı düzenlemeler ise şöyle:

ÜVEY BABANIN CEZASI KATLANACAK: Çocukları istismar eden birinci derece yakınlarla, sürekli aynı ortamı paylaştığı kişilere verilecek cezalar arttırılıyor. "Üvey anne, üvey baba, üvey kardeş, evlatlık" gibi ilişkiler nedeniyle cinsel istismar suçunun işlenmesi "ağır cezayı gerektiren nitelikli haller" olarak tanımlanacak ve verilecek ceza katlanacak.

ŞÜPHEDE DAHİ İŞİNE SON VERİLECEK: Çocuklara cinsel saldırıda, suçun faili, soruşturma ve kovuşturma sürecinden itibaren ve mahkumiyetinden sonra belli bir zamana kadar çocukların bulunduğu alanlardaki işlerde çalışamayacak.

RUH SAĞLIĞI KISTASI KALKACAK: Mağdur çocuğun "ruh sağlığının bozulması" kıstası TCK'dan çıkarılacak. Bu bir "ceza arttırma veya indirme" sebebi olmayacak. Ayrıca aile bireyleri tarafından cinsel istismara uğrayan 15 yaşından büyük çocuklar için de "şikayete dayalı olma" şartı kaldırılacak.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?