banner15

Devlet de Öcalan'la görüşmeleri kesti

Çözüm Süreci'nin dondurulmasından sonra askıya alınan İmralı görüşmelerinin yanında devlet heyetinin de adaya gitmeyi kestiği ortaya çıktı

Devlet de Öcalan'la görüşmeleri kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşme taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından bir kez daha reddedildiğini söyledi. Baluken, devlet heyetinin de bir süredir Öcalan ile görüşmediğini söyledi.

HDP Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi İdris Baluken, TBMM düznelediği basın toplantısında İmralı Cezaevinde Abdullah Öcalan ile görüşme taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından bir kez daha reddedildiğini söyledi. Öcalan'ın 7 aydır tecrit altında tutulduğunu söyleyen Baluken, "Kendileri de bir süredir adaya gitmemişler" diye konuştu.

Süreçle ilgili AK Parti'nin herhangi bir çaba içinde olmadığını savunan Baluken, HDP ile Hükümet ve devlet yetkilileri arasında bu bağlamda bir temas kurulmadığını da sözlerine ekledi.

HDP'nin İmralı heyeti ile Abdullah Öcalan arasındaki son görüşme 5 Nisan tarihinde gerçekleşti. Nevruz'dan hemen önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzleme heyetinin adaya gitmesine ilişkin çalışmaları ve Dolmabahçe açıklamasını doğru bulmadığını açıklamasının ardından hükümet ile HDP arasındaki temas trafiği de tıkanmıştı.

ATALAY: BUZDOLABINDAN ÇIKARILABİLİR

AK Parti Van Milletvekili ve bir dönem çözüm sürecinden sorumlu olan Beşir Atalay, çözüm süreci ve yeni anayasaya ilişkin, "Zaten buzdolabında demek, tekrar bir gün çıkabilir demek. Dolayısıyla o anlam içinde saklı. O güveni, inandırıcılığı tabii vermeleri lazım, o epey kaybedildi şu anda, onun tekrar verilmesi durumunda buzdolabından her zaman çıkabilir" demişti.

Atalay iki gün önce yaptığı açıklamada konuyla ilgili özetle şöyle konuşmuştu: Zaten buzdolabında demek yani tekrar bir gün çıkabilir demek. Dolayısıyla o anlam içinde saklı. Ama öncelikli konu ülkemizin her köşesinin güvenliği yani güvenlik ve kamu düzeni tam anlamıyla sağlanmalı. Onun için bu çalışmalar, operasyonlar sürmeli, bütün terör örgütlerine karşı sadece şey değil PKK değil, şu günlerde biliyorsunuz DAEŞ’e yönelik operasyonlar sürüyor yani her tür teröre karşı, bunlar çözüm sürecinin karşılığı değildir yani onlar da sürecek ama bir gün tekrar silahı bırakma kesin olarak ortaya o iradeyi koyarlarsa ama inandırıcı ve güvendirici şekilde tabii o tür çalışmalar tekrar başlar zaten AK Parti’nin seçim beyannamesinde de var, şu anda hükümet programında da, bunlar olacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35