banner39

Devlet eliyle 'İnsan Hakları' yapılanması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kurulmasına ilişkin düzenlemenin Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını söyledi.

Politika 11.01.2016, 21:08 12.01.2016, 09:44
Devlet eliyle 'İnsan Hakları' yapılanması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantıda reform paketlerindeki önemli konuların gündeme alındığını ve yasal düzenlemelere son şeklinin verilmesine yönelik müzakerelerin yapıldığını ifade eden Kurtulmuş, gelecek günlerde bunlarla ilgili Bakanlar Kurulu kararının Meclis'e gönderileceğini söyledi.

"TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE EŞİTLİK KURUMU KURULACAK"

Bu konuların arasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumununkurulmasıyla ilgili yasal düzenlemenin bulunduğunu ifade eden Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Türkiye'de İnsan Hakları Kurumu vardı, ayrıca adaletsizlik ve ayrımcılıkla mücadeleyle ilgili başka bir kurum vardı. Bunların birleştirilerek yeni bir kurul haline getirilmesiyle ilgili çok detaylı bir çalışma. Reformla ilgili bakanlıklar arasındaki detaylı bir çalışma yapılarak bugün son şekli verilmiş oldu. İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi bu kurulun amaçlarından birisi. Bir diğer amacı ayrımcılıkla mücadele edilmesi, ayrımcılığın önlenmesi ve ayrımcılığın sonuçlarının giderilmesi. Önlemeye çalıştığı üçüncü temel alan ise işkencenin önlenmesi. AK Parti hükümetleri kuruluşundan bu yana, 'işkenceye sıfır tolerans' politikasıyla Türkiye'de insan hakları ihlallerinin mümkün olduğunca azaltılabilmesi için fevkalade hızlı bir perspektifle hareket etti."

"BİR MAHKEME VE ÜST KURUL DEĞİLDİR"

Kurtulmuş, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun çalışmalarının mal ve hizmetlere, sosyal hizmetlere erişim ve istihdam konusunda kamu ve özel sektörde karşılaşılabilecek olası insan hakları ihlalleri ve ayrımcılığa karşı düzenleyici bir kurul olarak çalışacağını dile getirerek, "Bu kurul, bir düzenleyici kuruldur. Yoksa bu kurulun amacı yasamaya, yürütmeye, yargıya müdahale ederek onların fonksiyonlarını yerine getirmek değildir. Bir mahkeme değildir, bir üst kurul değildir. Bu çerçevede düzenleyici bir kurul olarak yasama, yürütme ve yargının içinde mümkün olabilecek olan bu alanlardaki ihlallere karşı düzenleyici bir fonksiyon icra edecektir, yoksa ikame edici bir rolü yoktur" ifadelerini kullandı.

"HALK BELEDİYE BAŞKANLARINA 'HENDEK KAZSINLAR' DİYE OY VERMEDİ"

"HDP'li belediyelerin kaynaklarını terör örgütüne aktarmalarına ilişkin somut bir adım atılacak mı?" sorusu üzerine Kurtulmuş, Türkiye'nin demokrasiyle yönetilen bir ülke olduğunu, HDP başta olmak üzere bütün siyasi partilerin ve mensuplarının bunun imkan ve nimetlerinden istifade ettiğini söyledi.

Halkın belediye başkanlarına, "hendek kazsınlar, hendek kazanlara bir takım araçlarla imkan sağlasınlar, bombaların, silahların taşınmasına yardımcı olsunlar, militanlara ön açsınlar" diye oy vermediğini belirten Kurtulmuş, halkın oylarını, 'kendilerine iyi hizmet edilsin, belediye, şehircilik hizmetleri getirilsin' diye verdiğini ifade etti.

"ÖĞRENCİLER VE VELİLER MÜSTERİH OLSUN"

"Bölgedeki bazı ilçelerde öğrenciler eğitimine devam edemiyor. Bunla ilgili çalışmada son durum nedir" sorusuna Kurtulmuş, "Milli Eğitim Bakanlığımız çok hassas bir şekilde bu çalışmaları gün gün, saat saat takip ediyor. Şundan herkesin bir kere daha emin olmasını istiyoruz, yöntemi, şekli nasıl olur onu önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı netleştirecek ama Türkiye'de yasal olarak öğrencilerimiz görmek zorunda oldukları bütün müfredatı, bir yıl içerisinde belli çalışma gününü kapsayan eğitim gününde mutlaka alacaklar, en iyi kalitede alacaklar, hiç bundan tereddüdümüz olmasın" yanıtını verdi.

TEOG ve benzeri sınavlara girenlerin sınavlarıyla ilgili hiçbir aksamanın olmayacağını ifade eden Kurtulmuş, öğrencilerin mağdur olmaması, eğitimlerini alması için çalışmaların düzenleneceğini kaydetti.

Kurtulmuş, bütün öğrencilerin, velilerin müsterih olmalarını isteyerek, bu konuda hiçbir eksikliğin yaşanmayacağının altını çizdi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?