banner39

Devletin zirvesinde gündem Başbuğ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan, Ergenekon'dan mahkum olan İlker Başbuğ hakkında bayram namazı sonrasında açıklamalarda bulundu

Politika 08.08.2013, 10:23 08.08.2013, 19:08
Devletin zirvesinde gündem Başbuğ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ergenekon davasında İlker Başbuğ'un ceza almasına üzüldüğünü ancak henüz hukuki sürecin bitmediğini söyledi. Gül, yanlışlıklar varsa temyiz sürecinde düzeltilmesi temennisinde bulundu. Vatandaşların bayramını da tebrik eden Gül, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, bayram namazını Emirgan Hamid-i Evvel Camisi'nde kıldı. Gül'e İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da eşlik etti. Namaz çıkışında cemaatle bayramlaşan Gül'e bir kadın tatlı ikramında bulundu. Bayram mesajı veren Gül, "Vatandaşlarımın bayramını tebrik ediyorum. Ramazan Bayramı'nın başta halkımız olmak üzere tüm bölgedeki müslümanlara ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini, iyilik getirmesini, barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Bayramların hususiyeti barışı, huzuru, saygıyı, sevgiyi daim kılmaktır. Bunun da bütün ülkemizde yayılmasını ve güçlenmesini hep arzu ediyoruz. Bütün vatandaşlarıma sevgilerimi saygılarımı bu vesileyle sunuyorum. Küçüklerin gözlerinden öpüyorum" dedi.

Bayram günlerinin ayrı bir hususiyeti olduğunu ifade eden Gül, "Hepimiz bunu idrak etmeliyiz. Memleketimizde güzel bir havanın esmesi, huzurun esmesi yönünde hep beraber elimizden geleni yapmalıyız. Birbirimizi ne kadar çok anlarsak, sayarsak o kadar çok bu ülkede huzur ve kardeşlik olur. Onun için de hep beraber elbirliği içerisinde çalışmamız gerekir." diye konuştu.

ERGENEKON DAVASI

"Ergenekon davasında karar çıktı. Çalışma arkadaşınız İlker Başbuğ da ceza aldı, değerlendirmeniz nedir?" sorusu sorulan Gül, "Tabiki yargı süreci bitmiş değil. Uzun bir süreç. Gerek suçlamaların gerek cezaların kesinleşmesi için Yargıtay safhası yani temyiz safhası vardır. Ayrıca Türkiye uluslararası hukuku tanıdığı için AİHM vardır. Şüphesiz ki beraber çalıştığımız sayın Genelkurmay Başkanıyla ilgili üzüntü duyuyorum. Ama dediğim gibi kesin değildir bunlar. Kanun yolları hep açıktır. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönem içerisinde gerek Yargıtay gerek diğer safhalarda varsa yanlışlar bunlar düzeltilir. Kamuoyunun vicdanını tatmin edecek kararlar çıkar" cevabını verdi.

"GÖSTERİLER KANUNİ OLURSA ETKİLİ OLUR"

Gezi Parkı olayları sırasında Eskişehir'de ölen genç ile ilgili görüntülerin silinmesinin ve bir polisin tutuklanmasının hatırlatılması üzerine Gül, "Bu olaylarda hayatını kaybeden herkes için büyük acı duyduk. Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerinin acısını da paylaşıyorum. Ümit ederim ki bu tür olaylar tekrarlanmaz. Tabiki hukukun üstün olduğu, demokrasinin geçerli olduğu bir ülkede barışçı bir şekilde insanlar görüşlerini ifade ederler. Gösteri yapma hakkı, itiraz hakkı şüphesiz ki vardır. Ama bunların kanunlar çerçevesi içerisinde eğer barışçı bir şekilde yapılırsa şüphesiz ki bunlar daha çok dikkate alınır ve o zaman etkisi olur. Bu ülke hepimizin ülkesidir. Hiçbirimizin birbirimize üstünlüğü yoktur. Hepimiz hem ülkemizi güçlü yapmak hem halkımızı mutlu yapmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstermemiz gerekir" dedi.

Gül, soruları cevaplamasının ardından caminin yanındaki bir kafeye geçti. Vatandaşlarla sohbet eden Gül, çay içip simit yedi. Yanına gelen çocuklarla da bayramlaşan Gül, çocuklara bayram harçlığı verdi. Gül daha sonra buradan ayrıldı.

ERDOĞAN: BİRİNCİL MAHKEME SONUCU NİHAİ DEĞİLDİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bayram namazını İstanbul'da Sultanahmet'te kıldı. Erdoğan namaz çıkışı gazetecilerin sorularını cevapladı. Öne çıkan konu ise eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a verilen mahkumiyetti.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

-Ramazan bayramının tüm insanlık adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyorum.

-Meclis'in erken açılması gündemde. Demokratikleşme çalışmalarını bayram sonrası gözden geçireceğiz.

İLKER BAŞBUĞ KONUSU

-Genelkurmay başkanına 'terörist' diyeni tarih affetmez' sözlerimin arkasındayım. Birincil mahkeme sonucu nihai değildir.

-Muhalefetin kararlar sonrası tepkisi, mahkemeleri yanlı bulan açıklamaları yersizdir. CHP liderinin açıklamaları suçtur. Hakimleri tanımıyorum gibi ifadeler yargı içinde değerlendirilemez. Bunlar yargıya müdahaledir. Anmuhalefetin başkanı müdürlükten çıkamadı.

-MHP genel başkanının açıklamaları da çocukçadır.

OBAMA İLE GÖRÜŞME

Suriye konusunu ele aldık. Aşırı uçların orada yer kapma mücadelesi var. Bunun önüe geçmek lazım.

-Uluslararası hukuta bir zemin oluşturup üzerimize düşenleri yapmak durumundayız.

-Mısır'da yüzde 52'le başa gelmiş Mursi'nin darbeyle indirilmesini kim yaptı. Savunma bakanı Sisi yaptı. Cumuhurbaşkanı kim. Mursi'nin hükümetinde olan kişi.

-Diyorlar ki Mursi halkı kucaklamadı. Daha ne yapsın.

-Batılı ülkeler darbe diyemedi. Biz Türkiye olarak Mısır halknını yanında olamya devam edeceğiz.

ÇOCUKLARA HARÇLIK DAĞITTI

Erdoğan'ı Süleymaniye Camisi'nde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir karşıladı. Erdoğan, cami avlusundaki çocuklara harçlık verdi. Başbakan Erdoğan daha sonra Bayram namazını kılmak üzere camiye girdi. Bölgede güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?