Dicle'nin durumu Diyarbakır halkından gizlendi

Hukukçular, Hatip Dicle'nin hukuki durumunun, Dicle'nin avukatları ve BDP tarafından kamuoyundan ve Diyarbakır halkından gizlendiğini iddia etti

Dicle'nin durumu Diyarbakır halkından gizlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP'den bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesi ve tutuklu vekillerle ilgili son zamanlarda yaşanan krizi bu kez de Hukuk ve Siyaset Stratejileri Enstitüsü Genel Başkanı Rasim Kuseyri değerlendirdi.

Kuseyri, krizin bilinmeyen yönlerini Bugün gazetesine anlattı.Kuseyri, "bunun müsebbibi, yasal problemini gizleyen Dicle ve avukatlarıdır" dedi.

Balyoz ve Ergenekon sanıklarının tahliye edilmemelerini ise "Kürsüde kim olursa olsun bu kararı vermek zorunda" şeklinde değerlendirdi. İşte Kuseyri'nin açıklamalarından satırbaşları;

BU KRİZ NEDEN DOĞDU?

CHP BDP ve MHP aday gösterme sürecinde yürürlükteki hukuki kurallar çerçevesinde aday niteliğini kazanmaları hususu tartışmalı ve nihai kararın ancak yargı tarafından verileceği kişileri aday gösterdiler. O dönemde Kılıçdaroğlu'na "gösterdikleri adayların mahkemeler tarafından salıverilmemeleri durumunda tutumlarının ne olacağı" sorulduğunda "yargının takdiri olarak karşılayacaklarını" dile getirdi.

ADAYLIK BAŞVURULARI NEDEN KABUL EDİLDİ?

YSK başvuru kendisine yapıldığı andaki hukuki statülerine göre kişilerin adaylıklarını değerlendirir. YSK o tarihte ilgili kişiler cezaevinde olmakla birlikte adli sicil kayıtlarında herhangi bir kayıt ve adaylık engeli bulunmadığı için "aday olabilirler" dedi. YSK'nın kararı seçilmeleri halinde tutukluluk halinin sona ermesini gerektirmez. Kaldı ki adaylık statüsü süreç içinde de değişebilir, seçilme yeterliliğinin kaybedilmesi halinde ilgili kişinin başlangıçta vize almış olması bir anlam taşımaz.

DİYARBAKIR HALKI KANDIRILDI

Dicle Yargıtay tarafından mart 2011 'de yani Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı seçim takviminde adaylık müracaatının yapılabilmesi için belirlediği 11 Nisan 2011 tarihinden 20 gün önce 22.3.2011tarihinde terör örgütünün propagandasını yapmaktan dolayı aldığı 1 yıl 8 aylık ceza Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmiştir.

Bu şekilde Hatip Dicle adaylık statüsü ve seçilme şartlarını kaybetmiştir. Üstelik bu husus kendisi ve avukatları tarafından kamuoyundan ve Diyarbakır halkından gizlenmiştir. Buna dair bilgi YSK'ya ancak 9 haziran günü intikal etmiş, değerlendirme de bu tarihten sonra yapılmıştır. Anayasanın açık hükmü çerçevesinde milletvekili olamayacağı belirlenmiştir. Diyarbakır il seçim kurulu tarafından kendisine verilen mazbata YSK'nın bilgisi dışındadır. Her türlü hakkın yasal temeli olması gerektiği açıktır.

Dicle'nin kendisine verilen mazbatanın yasal temeli yoktur. Milletvekili seçilebilmek bakımından yeterli oyu almak seçilmek bakımından gerekli olan asgari şartlardan sadece birisidir, ancak bu şartın yerine gelmesi yeterli değildir. Yeterlilik tam manasıyla adaylık statüsünün kazanılmasıyla mümkündür. Daha mart ayında, adaylık başvuruları başlamadan önce Hatip Dicle adaylık statüsünü pozitif hukuka göre kaybettiğini bilmektedir. Buna rağmen aday olmaya kalkışması iyi niyetten ve halk iradesinin hedefine ulaşması meşru talebinden yoksun olduğu ortadadır. Diyarbakır'da geçerliliğini yitiren yaklaşık yetmiş yedi bin civarında oyun müsebbibi, adaylığının yasal problemini bilmesine rağmen bunu zorlayan ve gizleyen Dicle'nin kendisidir.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2011, 14:43
banner53
YORUM EKLE

banner39