banner39

Dışişleri: Kürecik'in İsraille ilgisi yok

Dışişleri Bakanlığı, Kürecik Radar İstasyonu'nun İsrail'e de koruma sağladığı iddiasını yalanladı

Politika 20.07.2014, 23:22 21.07.2014, 09:25
Dışişleri: Kürecik'in İsraille ilgisi yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Malatya Kürecik Radar İstasyonu'na ilişkin bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kürecik Radar Üssü'ne ilişkin basında yer alan haberler hakkında, NATO füze savunma sistemi ve bunun bir unsuru olan Kürecik'teki radardan elde edilmekte olan bilgilerin, NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

Bilgiç, bir soruya verdiği cevapta, Türkiye'nin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının bir an önce durdurulması ve kalıcı bir ateşkes sağlanması doğrultusunda yoğun bir çaba içinde bulunduğuna dikkati çekerek Türkiye'nin söz konusu tutumuna yönelik bazı "mesnetsiz" iddialar bağlamında NATO'nun Kürecik'teki radarının da gündeme getirildiğini belirtti.

Sözcü Bilgiç, "NATO füze savunma sistemi ve bunun bir unsuru olan Kürecik'teki radarın, tamamen Türkiye'nin ulusal güvenliğinin gereği çerçevesinde kurulmuş olup, müttefik ülkelerin halklarının, topraklarının ve kuvvetlerinin korunmasını amaçlamakta olduğunu" kaydetti.

Bilgiç, bu çerçevede, Türkiye'nin de sistemin sağladığı koruma kapsamında olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Diğer taraftan, sistemin NATO üyesi olmayan hiçbir ülkeye koruma sağlaması mümkün değildir. İsrail de bilindiği gibi NATO üyesi değildir. NATO sisteminden elde edilmekte olan bilgiler NATO'nun mevcut usulleri çerçevesinde müttefikler arasında paylaşılmakta ve İttifakın savunmasına yönelik olarak kullanılmaktadır. Bu bilgilerin NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı söz konusu değildir. Bu husus, 2012 Şubat ayında ülkemizi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri tarafından da açık bir biçimde kamuoyuna hitaben vurgulanmıştır."

Bazı medya organlarında, istasyonun İsrail'e yönelik saldırılara karşı da kullanıldığı eleştirileri yer almıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu da "Filistinlilerin yanındaysan atacağın tek adım var Kürecik'in faaliyetlerini keseceksin ordan alınan bilgiler İsrail'e aktarılıyor" ifadelerini kullanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?