banner39

Dışişleri: Suriyeliler sınırdışı edilmedi

Dışişleri Bakanlığı, çok sayıda Suriyelinin zorla ülkelerine gönderildiğine dair basında çıkan haberleri yalanladı.

Politika 28.03.2013, 21:07 29.03.2013, 09:18
Dışişleri: Suriyeliler sınırdışı edilmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Akçakale Çadırkenti'nde meydana gelen olaylar neticesinde, çok sayıda Suriyelinin zorla ülkelerine gönderildiğine dair basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, konuya ilişkin bir soruya verdiği cevapta, Akçakale Çadırkenti'nde 35 binden fazla Suriyeliye Türkiye tarafından koruma sağlandığını belirterek, çadırkentte yaklaşık 200 kişilik bir grubun dün herhangi bir şikayet ya da talep dile getirmeden güvenlik güçlerine taşlı saldırıda bulunduğunu ifade etti.

Güvenlik güçlerinin olayı durdurmak için gerekli tedbirleri aldığını kaydeden Gümrükçü, şunları belirtti:

"Ayrıca, olaylara karışmayan diğer Suriyeliler, huzurlarını bozdukları gerekçesiyle bu gruba büyük tepki göstermişlerdir. Güvenlik güçlerimiz kameralarla bu provokasyona karışanları tespit etmiştir. Faillerin savcılığa sevk edilmesi öngörülmekteyken, gerek diğer Suriyelilerin tepkisinden, gerek adli takibata uğramaktan çekinen 130 kişilik bir grup, 'gönüllü geri dönüş' haklarını kullanmak istemiş ve işlemleri tamamlandıktan sonra Suriye'ye geri gitmiştir. Söz konusu grubun sınır dışı edildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır."

Gümrükçü, "Ülkemiz, geçici koruma statüsünün gereği olarak, 'açık kapı' ve 'zorla geri göndermeme' ilkeleri çerçevesinde, Türkiye'ye gelmek isteyen Suriyelileri geri çevirmemekte ve ülkemizde bulunanları ise zorla geri göndermemektedir" ifadesini kullandı.

DAVUTOĞLU'NUN KATAR'DA GİZLİ ANLAŞMALAR İMZALADIĞI İDDİALARINA YALANLAMA

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ana Muhalefet Partisi Sözcüsü'nün dün düzenlediği basın toplantısında dile getirdiği, 8-11 Kasım 2012'de Katar'ın başkenti Doha'da yapılan bir toplantıda Bakanımız tarafından gizli bir takım anlaşmalar imzalandığı yönündeki ifadeler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Doha'da gerçekleştirilen toplantının Suriye muhalefetinin ortak bir çatı altında bir araya gelmesi amacına matuf bir mahiyet taşıdığının bakanlık tarafından 12 Kasım'da yapılan açıklamayla açık bir biçimde ortaya konulduğu ifade edilen açıklamada, toplantının gizli hiçbir boyutunun bulunmadığı kaydedildi.

İSRAİL'DE MÜZAKERELER YAPTIĞI İDDİALAR HAYAL MAHSULÜ

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca, "Aynı şekilde, daha önce Türkiye'yi uluslararası kamuoyu önünde zor duruma düşürmek için asılsız iddia ve iftiralar ortaya atmasıyla bilinen marjinal bir gazetede, bugün belirsiz bir takım İran kaynaklarına atfen yayınlanan, İsrail'in ülkemizden özür dilemesinden birkaç ay önce Bakanımızın İsrail'e giderek, bu konuda müzakerelerde bulunduğu yönündeki provokatif iddialar da tamamen asılsız ve hayal mahsulüdür. Bu iki iftiranın aynı gün içinde gündeme getirilmesi ise ayrıca manidar bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?