banner39

Dışişleri'nden Suriye'ye haber tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Suriye Resmi Haber Ajansı el Sana ve diğer bazı yayın organları tarafından Türkiye'deki kamplarla ilgili olarak dün yayımlanan haberlerin üzüntü ve esefle karşılandığı bildirildi ve "Kara propaganda, yalan ve ifrit aranıyorsa, bu haberin verdiği mesaj eşsiz bir emsal oluşturmaktadır" denildi

Politika 21.09.2011, 11:13 21.09.2011, 11:13
Dışişleri'nden Suriye'ye haber tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Suriye Resmi Haber Ajansı el Sana ve diğer bazı yayın organları tarafından Türkiye'deki kamplarla ilgili olarak dün yayımlanan haberlerin üzüntü ve esefle karşılandığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye'deki kampların tecavüz ve işkence dolu tecrit merkezlerine dönüştüğü" başlığıyla yayımlanan haberlere atıfla, "Kara propaganda, yalan ve ifrit aranıyorsa, bu haberin verdiği mesaj eşsiz bir emsal oluşturmaktadır" denildi.

Türkiye'deki kamplarda bulunan kişilerin, vatandaşları oldukları Suriye'de yaşadıkları kötü tecrübeler ve korkular nedeniyle Türkiye'ye sığındıkları hatırlatılan açıklamada, "Bu kişilerin Türkiye'de bulunma nedenlerinin ortadan kaldırılması için Suriye'den kaçmalarına yol açan nedenlerin giderilmesi gerekmektedir. Bu da Suriye hükümetinin sorumluluğudur" ifadelerine yer verildi.

Kamplarda bulunanların rahatlarının ve emniyetlerinin sağlanması için tüm imkanların seferber edildiğine işaret edilen açıklamada, Hatay'daki kamplarda görev yapan tüm yetkililerin, sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmek için fedakar bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğü ve bu durumun Birleşmiş Milletler kuruluşları ve Suriyeli Kızılay yetkilileri dahil olmak üzere tarafsız ve konunun uzmanı taraflarca da defaten tespit edilmiş ve açıklanmış olduğu kaydedildi.

Görevlilere ve adli makamlara bugüne kadar bu yönde herhangi bir şikayetin ulaşmamış olduğuna da dikkati çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Hukuk Devleti olmanın gereği olarak, Türkiye Cumhuriyetinin ilgili makamları, Suriye Resmi Haber Ajansı'nda yayımlanan haberle ortaya atılan iddiaları araştıracaktır. Bu araştırmalar bağlamında, Suriye Dışişleri Bakanlığı ve Göçmenler Bakanlığı nezdinde resmen girişimde bulunularak iddia sahibinin (Bayan Fatima) ve haberde adı geçen diğer şahıslara ait kimlik bilgilerinin iletilmesi talep edilmiş, ayrıca, iddia sahibi Bayan Fatima ile Büyükelçiliğimiz veya Halep Başkonsolosluğu yetkililerinin mülakat gerçekleştirebilmesi için gerekli düzenlemenin yapılması istenmiştir.

Temennimiz, Suriye'nin içindeki gelişmelerle ilgili olarak her gün ortaya atılan çok sayıda iddia konusunda da aynı hassasiyetin ve duyarlılığın Suriye makamlarınca gösterilmesidir."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?