banner39

Diyanetten başörtüsünde son söz

Bardakoğlu, başörtüsünün nasıl takılacağı konusunda "Başörtüsü dini bir vecibedir. Kimse farklı giyinmeye zoralanamaz" dedi.

Politika 01.10.2010, 16:49 01.10.2010, 16:49
Diyanetten başörtüsünde son söz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulunun Müslüman kadınların başlarını örtmesinin ya da örtmemesinin kendi tercihleri olduğunu belirterek dindeki yerini açıkladı.

Özellikle son dönemlerde CHP liderinin "başörtüsü sorunun çözeceğiz. Arkadaşlarımız konuyu araştırıyor. Başka türlü çözülebilir mi" şeklindeki sözlerinin ardından gözler Diyanet'e çevrildi. CHP'nin yeni bir bağlama şekli önereceği iddiaları üzerine iktidar ve dini merciler duruma tepki gösterdi. Başbakan da duruma tepki göstererek konunun Diyanet'e sorulması gerektiğini söylemişti.

Bardakoğlu, Kocatepe Konferans Salonu'nda düzenlenen Din Görevlileri Haftası kutlama etkinliğine verilen arada gazetecilerin sorularını cevaplarken bu konu gündeme geldi.

"DİNİ VECİBEDİR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başörtüsü konusunda, ''Diyanet'e sorulsun'' sözlerinin hatırlatılarak, ''Size bu konuda danışıldı mı'' diye sorulması üzerine Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının, Din İşleri Yüksek Kurulunun, ''Müslüman kadınların başlarını örtmesinin dini bir vecibe olduğu, dini bir gereklilik olduğu ve 14 asırdır Müslüman kadınların başlarını dini vecibe olduğuna inandıkları için örtmekte olduklarını ve genel resmin bu olduğunu'' defalarca söylediğini belirtti.

''ARTIK MAHALLE BASKISINI BIRAKIN''

Bir dinin gereğini yerine getirip getirmemenin kişilerin kendi dindarlık tercihi olduğuna dikkati çeken Bardakoğlu, şunları söyledi:

''Bir kişi ben Müslümanım diyorsa bizim için onu Müslüman saymak yeterlidir. Artık namazını kılıp kılmaması, ibadetini yapıp yapmaması, orucunu tutup tutmaması, içki içip içmemesi, başını örtüp örtmemesi kendi tercihi olduğundan o bir yargılama ve derecelendirme konusu olmamalıdır. Biz sadece dinin doğru bilgisini Müslümanlara açıklarız ama bireylerin özgürlüklerine sonuna kadar saygılıyız. Bu itibarla da ne başını kapatan bir insanın bir kısıtlamaya, herhangi bir incinmeye maruz kalmasını onaylarız ne de başı açık bir insanın sırf bu sebeple incitilmesine, baskıya maruz kalmasına onay veririz.

Artık mahalle baskısını bırakın. İnsanların birbirlerine hayat tarzları sebebiyle bireysel baskı ve sitemde bulunmasını, bireysel incinmeler olmasını dahi doğru bulmuyoruz. Rotamız, özgürlükleri, toplumsal bir anlayış, karşılıklı sevgi saygı ortamında geliştirmek, özgürlüklerin gelişmesinden korkmamak ama toplumsal birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu da korumaktır.''

Başörtüsü konusundaki tartışmaların hatırlatılması üzerine Bardakoğlu, bu tartışmalara girmeyeceğini, sadece dinin genel ilkesini söyleyeceklerini bildirdi.

Bardakoğlu, ''Tarlada çalışan, üniversitede okuyan, büyük şehirde yaşayan insanların aynı davranışları, aynı kıyafeti benimsemesini beklemek doğru değil. Tek tipleştirme çağdaş dünyanın ortak anlayışlarına aykırıdır'' dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü