banner39

Diyarbakır'da BDP'lileri kızdıran toplantı

Mahabad Kürt Cumhuriyeti'ni ilan ettiği idam edilen Muammed'i anmak için Diyarbakır'da yapılan törenlerde Kürt gruplar arasında gerginlik çıktı

Politika 31.03.2012, 17:38 31.03.2012, 17:41
Diyarbakır'da BDP'lileri kızdıran toplantı

İran'da 1946 yılında Mahabat Kürt Cumhuriyeti'ni ilan ettiği için idam edilen Kadı Muhammed ve arkadaşları için Diyarbakır'da anma töreni düzenlendi. Anma töreni BDP'liler ile PKK karşıtı Kürtler arasında gerginliğe neden oldu. Kürdistan Devrimci Demokratlar ve Vatan Birliği grupları tarafından düzenlenen toplantıya katılan BDP'liler, gruptaki konuşmacıların eleştirileri üzerine toplantıyı terk ettiler.

Hak-Par, BDP  ve kentin ileri gelenlerinin katıldığı toplantıda konuşan Kürdistan Devrimci Demokratlar temsilcisi Ramazan Bulut AK Parti'yi Kürt sorununun çözümüyle ilgili ilk çıkışındaki söylemini desteklediklerini kaydetti. Bulut, AK Parti iktidarının Kürt sorununun çözümünde sadece BDP'yi muhatap almasını eleştirdi.

BDP'liler kızdıran açıklamalarda bulunan Bulut şöyle konuştu: "İktidarın sorununun muhabatı olarak işaret ettiği BDP ile meclis çatışı altında müzakere etme yönünde açıklaması Kürt ve Kürdistan'daki seçilmiş siyasi kişi, kesim, grup ve kurumları dışlama anlamına gelmektedir. AK Parti bu son açıklamasıyla Kürdistanlıların politik iradesini BDP'nin ve dolayısıyla KCK'nın ve PKK'nın tekeline yönlendirme gafletini ortaya koymuştur. BDP Kürdistan'ın değil Türkiye'nin partisidir, bunu her fırsatta da dile getiriyor. Ayrıca BDP miletvekillerinin bir kısmı Kürt ve Kürdistanlıların oylarıyla Türk seçmenlerin oylarıyla seçilmişlerdir ve onların temsilcileridirler. Bu milletvekilleri ve temsilciler bu niteliyleriyle Kürt ve Kürdistan sorunun çözümünde asli muhataplar olmayacağı gibi BDP bütün Kürtleri ve siyasi kesimleri temsil eden bir parti değildir. Bize göre, Kürdistan'da Kürt oylarıyla seçilmiş AK Parti miletvekilerinin ve temsilcilerinin niteliği neyse, BDP'den seçilen miletvekilerinin ve temsilcilerinin niteliği odur. Sadece toplumda sınırlı oranda siyasal bir güç ve potansiyele sahip olan BDP'yi Meclis çatısı altında ve dolayısıyla dışında muhatap kabul etmek Kürdistan'da sorunun tarafı olan siyasal ve potansiyel açıdan BDP gücünü kat kat aşan ama meclise sokulmamış veya mecliste olmayan siyasi kişi, kesim, grup ve kurumları dışlamak anlamına geliyor" dedi.

Anma toplantısına BDP'lileri kızdırdığı tahmin edilen olaylardan biri de Öcalan dışında birçok Kürt büyüğünün resimlerinin salonun girişine asılmasıydı. Asılan resimler arasında Şeyh Said ve Barzani'nin babası da vardı.
Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü