banner39

Diyarbakır'daki CHP heyeti: Sürece karşı değiliz

CHP heyeti Diyarbakırda STK temsilcileriyle buluştu. CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan: "Barış sürecine karşı değiliz" dedi.

Politika 12.09.2013, 09:24 12.09.2013, 09:24
Diyarbakır'daki CHP heyeti: Sürece karşı değiliz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan başkanlığındaki heyet, Diyarbakır'da bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileriyle bir araya geldi.

Diyarbakır'da temaslarını sürdüren CHP heyeti, Hamravat Tesisleri'nde Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Erkan Azizoğlu, Eczcacılar Odası Başkanı Ferat Değer, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Pekkolay ve Diyarbakır Toplumsal Araştırmalar Merkezi Başkanı Mehmet Kaya ile yaklaşık bir saat görüştü.

Toplantıya, davet edilen 18 sivil toplum kuruluşundan sadece 4'ünün temsilcileri katıldı. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Milletvekili Oğuz Oyan, CHP olarak dil ve din üzerinden politika yapmadıklarını belirterek, demokrasi ve özgürlükler konusunda politika yaptıklarını söyledi.

Kentte temaslarda bulunarak diyalog sürecini başlattıklarını, Diyarbakır'da valilik ve belediyeyi ziyaret ettiklerini dile getiren Oyan, 12
Eylül nedeniyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile basın açıklaması yapacaklarını kaydetti. Gazetecilerin sorusu üzerine Oyan, il başkanlığının Diyarbakır'daki 18 sivil toplum kuruluşunu toplantıya davet ettiğini belirterek, "Bazılarının temsilcileri Diyarbakır'da olmayabilir, galiba bazıları da kuruluşlarına ziyaret biçiminde beklenti içerisinde olmuş olabilir. Zararı yok, biz bölgeye,

Diyarbakır'a tekrar gelip diğer sivil toplum kuruluşlarıyla temas kurarız. Bu temasları çoğaltmaktan kaçınacak durumumuz yok" dedi.

Oyan, sürecin tek yansımasının silahların sustuğu bir dönemin oluşması olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Herkesin talebi bunun devam etmesidir. Bizim de beklentimiz bunun devam etmesi için koşulların yaratılmasıdır. Endişemiz, sürecin tıkanmasına dönük birtakım gelişmeler olabilir çünkü bu süreç iktidarın yazılı taahhütü üzerinden gitmemektedir. Bize yönelen sorular da CHP'nin sürece katkıları noktasındadır.

CHP olarak sürece katkımız iktidarca reddedilmiş olmasına rağmen sürecin önünde tıkaç olmadık, önünde durmadık. Barış sürecine karşı değiliz. CHP'nin her zaman demokrasinin ana sözcüsü olarak kalmaya devam edeceğini bir daha vurgulamaya geldik. Eksikliğimiz olabilir ama CHP'nin samimi olmadığını hiç kimse söyleyemez. Daha iyi anlaşılabilmek için bu diyalog ortamını yaratıp kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz."

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?