banner39

'Dokunulmazlık çağrısı' sonrası HDP'den kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'li yöneticilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için yaptığı çağrıdan sonra HDP'den Meclis başkanlığına kritik bir ziyaret geldi. HDP heyeti, Meclis başkanına Diyarbakır'da yayınlanan 'özyönetim' bildirisini de sundu

Politika 07.01.2016, 13:52 07.01.2016, 13:55
'Dokunulmazlık çağrısı' sonrası HDP'den kritik ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşen HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Meclis Başkanı'na kaygılarımızı ilettik. Kaygılarımızı paylaşmadığını söyleyemem" dedi.

HDP Onursal Başkanı ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan olaylar nedeniyle saat 11.00'de TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası Ertuğrul Kürkçü HDP grup toplantı salonunda basın açıklaması düzenledi. Kürkçü, Meclis Başkanı'nın partiler üstü olduğunu çatışmalar karşısında eli kolu bağlı duramayacağını belirterek görüşmenin olumlu geçtiğini söyledi. Kürkçü şöyle devam etti: Kimi yerlerde ima edildiği yada umulduğu gibi HDP ile hükümet arasına bir köprü inşa etmek konusunda misyon üstlenmedik. Meclisin çatışmalar karşısında eli kolu bağlı durmak yerine bir adım atması gerektiği konusunda, gerek toplumdan gerek aydınlardan gelen taleplere cevap vermesi dileğini Meclis başkanına iletmek için oradaydık. Ona ithafen yazılmış mektubu ilettim. Çatışmalara taraf olarak değil çatışmaların ötesine geçen bir yerde halkın güvencesi olarak bir yere geçmesini ilettim. Çatışmalara Meclis el koymazsa hükümet ve halkı baş başa bırakacak olursa çatışmaların süreceğine dair kaygılarımızı ilettik. Kaygılarımızı paylaşmadığını söylememem. Bu konuda inisiyatif alma konusunda açık bir tarihte bulunmadı. Mesajımızın alındığını, anlaşıldığını bu doğrultuda bir adım hemen atılmasa bile atılacak adımlar için bir ışık olduğunu gördüğümüzü söyleyebilirim. O anlamda doyurucu olduğunu söylesem yanılmış olmam.

"DTK DEKLARASYONUNU DA MECLİS BAŞKANI'NA İLETTİM"

DTK'nın siyasi çözüm deklarasyonunu da Meclis Başkanı Kahraman'a ilettiğini aktaran Kürkçü, "Çıkış yolları üzerinde de Meclis'in düşünebileceğini ifade ettik. Bunda da olumsuz bir reaksiyon almadık. Ancak Meclis Başkanı olarak sorumluluğun gereği bağlayıcı sözler etmekten kaçınsa da Meclis Başkanı olarak süregiden çatışma atmosferinin ortadan kaldırılması, bir inceleme heyeti teşkil edilerek çatışma bölgelerinin Meclis tarafından denetlenmesine 'hayır' demediği gibi olumlu yaklaştığını söyleyebilirim. Mesajlarımızın alındığının farkındayız. Umarım Meclis Başkanı olarak yetkilerini harekete geçirir. Ziyaretimiz de harekete geçirecek kritik bir etkide bulunmuş olabilir" diye konuştu.

"BAĞLAYICI HERHANGİ BİR ŞEY KONUŞMADI"

Başkan Kahraman'ın 'bağlayıcı' herhangi bir şey konuşmadığını kaydeden Kürkçü şunları söyledi: "En çok istediğimiz şey başkanın inisiyatif alarak çatışma bölgelerini mercek altına alması. Buna bir itirazı olmadı Meclis başkanının. Meclis başkanı bizim için önemli çünkü parti bağları olmayan tek kişi mecliste. Meclisin harekete geçmesi bakımında en önemli hareket noktası orası. Meclis başkanına ilettiğim mektubu 550 milletvekiline ilettim. Tüm milletvekilleri ne dediğimiz ve ne yapmak istediğimizden haberdarlar."

"OLUMSUZ MESAJLAR ALMADIĞIMIZ GÖRÜŞME İYİ ŞEYLERE VESİLE OLUR"

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise görüşme sonrası şu açıklamayı yaptı: "Esas olarak söylediğimiz nokta barıştı. Meclis Başkanlığı gerçekten partilerden bağımsız konumdadır. Buna el atması gereken mevki orasıdır. Partilerin dışında da bunu sağlamak mümkündür. Her gün insanlarımız ölüyor ve umutsuzluk hali var ülkeye yayılan. Bu hali düzeltmek meclise de düşer. Olumsuz mesajlar almadığımız bu görüşme daha iyi şeylere vesile olur. Ve Meclis Başkanlığı'nın da girişimiyle bir heyet oluşturulur. İnsanların neler yaşadığı gözlenir ve bu çatışmalara son vermek için barış için yaşam hakkını korumak için elden gelen yapılır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?