banner15

Dört yıldır görevde ama görev süresi net değil

Bugün köşkte dördüncü yılını dolduran Abdullah Gül'ün görev süresi ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor

Dört yıldır görevde ama görev süresi net değil

Okan Haksever - Dünya Bülteni/ Ankara

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin 5 mi yoksa 7 yıl mı olduğuna ilişkin tartışmalar, bitmek bilmiyor. Bugün itibariyle  Gül'ün Köşk'teki süresi 4 yılı dolurdu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin beş mi, yedi yıl mı olduğuyla ilgili tartışmalar, dünden itibaren önemli bir yasal dayanağını yitirdi. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda dört yılını dolduran Abdullah Gül'ün, görev süresinin beş yıl olacağının netleştirilmesi için dün itibarıyla bir yasal düzenlemenin yapılıp Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyordu. Birçok hukukçuya göre, bu yönde bir düzenleme yapılmadığı için, tıpkı seçim yasalarındaki uygulama Cumhurbaşkanlığı seçiminde de devreye girer ve son bir yıl içinde yapılan düzenlemeler o seçimde uygulanamaz. Dolayısıyla Gül'ün görev süresini beş yıl olarak algılamak için başka yol aranması gerekecek.

28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül, dün itibarıyla Köşk'te dört yılını doldurdu. Cumhurbaşkanı'nın görev süresini 7 yıldan 5 yıla indiren Anayasa değişikliği yapılırken, yedi yıllığına seçilmiş olan Abdullah Gül'ün durumuyla ilgili bir düzenleme yapılmaması, bugüne kadar Gül'ün görev süresiyle ilgili tartışmaların sürmesine yol açtı.

AK Parti'nin hukukçu kurmayları bu konuda farklı görüşler ortaya koyarken geçen dönem Meclis'e gönderilen "Cumhurbaşkanı seçimi Kanunu"nun sorunu çözebileceği belirtiliyordu. AK Parti kurmayları, bu yasaya Gül'ün görev süresini netleştirecek bir ifadenin konulabileceğini savunuyordu. Ancak düzenlemenin yasalaşmayıp "kadük" kalması, tartışmaların sürmesine yol açtı.

BEŞ YIL OLAYI BİTTİ DİYENLER

Cumhurbaşkanlığı seçiminin de normal seçimler gibi algılanması gerektiğini savunan hukukçulara göre Gül'ün görev süresinin beş yıl olarak algılanabilmesi için diğer seçim yasalarında yapılan değişikliğe ilişkin "bir yıldan az zaman kala yapılan düzenlemeler o seçimde uygulanmaz" ilkesinin Cumhurbaşkanlığı seçimi için de geçerli olacağını savunuyor. Dolayısıyla "Yasa çıksa da Gül için uygulanamaz" diyenlere göre Çankaya Köşkü'nde dört yılını dün dolduran Gül'ün, görev süresinin beş yıl olarak uygulanma şansı kalmadı.

YSK DEVREYE GİRER DİYENLER DE VAR

Ancak aralarında Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in de bulunduğu bazı hukukçular ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin diğer seçimlerle aynı olmadığını savunuyor. Bu hukukçular, Gül'ün durumunun "seçim kanunu" ile aynı olmadığı, eğer bir yasal düzenleme yapılmazsa Yüksek Seçim Kurulu'nun devreye girebileceğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 17:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35