banner15

DYP çatı adaydan desteğini çekti

DYP, DP'nin deklarasyonda adının yer almasından rahatsız olduğunu gerekçe gösterip, İhsanoğlu'na verdiği desteği geri çektiğini açıkladı

DYP çatı adaydan desteğini çekti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğru Yol Partisi'nden (DYP), CHP ve MHP tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu'na desteğin çekildiği, bugünkü ortak basın toplantısına partiden katılım olmayacağı bildirildi.

DYP'nin yazılı açıklamasında, daha önce, CHP ve MHP tarafından cumhurbaşkanı seçimi için "Çatı aday" gösterilen İhsanoğlu'nun desteklendiğinin açıklandığı, yarın 6 parti genel başkanının katılımıyla ortak deklarasyonun açıklanacağı toplantıda Genel Başkan Çetin Özaçıkgöz'ün de bulunacağının kamuoyuna duyurulduğu hatırlatıldı.

Dün akşam CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray'ın Özaçıkgöz'ü telefonla arayarak önce "toplantının iptal edildiğini", sonra da "Demokrat Partinin, DYP'nin çağrılmasından rahatsız olduğunu" dile getirdiği öne sürülen açıklamada, şunlara yer verildi:

"6 partinin ortak adayı olarak basına lanse edilen ancak DP'nin istememesi üzerine sonradan değişiklik yapılmasını siyasi etik açısından doğru bulmuyoruz. En azından demokratik olarak 6 partinin görüşünün alınarak tek bir partiye tahakkümünün olmaması gerekmekteydi.

Partimize ve kamuoyumuza yapılan bu yakışıksız hareket sebebiyle çatı aday Sayın İhsanoğlu'na desteğimizi çektiğimizi, yarınki ortak basın toplantısına katılmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyurur, Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli'nin gösterdikleri nezaketten dolayı kendilerine teşekkür ederiz."

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 10:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48