banner39

E-muhtıra olmasaydı başkanlık tartışması olmazdı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başkanlık sisteminin e-muhtıradan sonra gündeme geldiğini belirterek, "E-muhtıra olmasaydı gündemde olmazdı" dedi

Politika 14.12.2015, 17:46 15.12.2015, 07:34
E-muhtıra olmasaydı başkanlık tartışması olmazdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkanlık tartışmalarına ilişkin olarak, "Bunların tartışılması doğal, sükunet sağlanmadan kutuplaşma içinde yeni anayasa yapılamaz" dedi. "27 Nisan e-muhtırası olmasaydı başkanlık sistemi gündemde olmazdı" diyen Davutoğlu, "Olmasın diye demiyorum. 'Siz Cumhurbaşkanı’nı böyle seçemezsiniz' deyince biz de 'O zaman halka gideriz' dedik" ifadesini kullandı.

A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevaplayan Davutoğlu, Başkanlık sistemi ve referandum konusuna da değindi. Davutoğlu konuşmasında şunları söyledi: Bu konu hep gündemde. Sadece bizim dönemde değil. 12 Eylül’den beri bu anayasanın getirdiği keşmekeş konusunda tartışma sürdü. Tartışılması doğal. Seçim beyannamemizde, hükümet programımızda tutumumuzu ortaya koyduk. Eylem planında açık şekilde söyledim. Bazıları var ki AK Parti’nin tek başına, hemen yapabileceği hususlar. Bazı hususlar var ki, AK Parti’nin diğer partilerle işbirliği içinde yapması gerekenler var. İki meydan okuma var önümüzde. Biri terörle mücadele. Bu konuda Irak ve Suriye’den kaynaklı ek güvenlik riskleri de var. AK Parti’nin tek başına yürütebileceği, toplum psikolojisi olarak herkesin birlikte hareket etmesi gereken bir alan. Rus uçağının düştüğü gün, ilk günden güvenlik krizi başladı. Ağır ve travmatik sancılar bunlar. Aynı şekilde şimdi de birkaç gün sonra açıklanacak, FED kararının ekonomi üzerindeki etkiler olmak üzere, küresel ekonomik krizin etkileriyle hükümet uğraşmak zorunda. Üçüncü bir taraf, verdiğimiz vaatler var. Biz dikkatimizi hiç dağıtmadan, terörle mücadele, ekonomik reformlar ve Suriye-Irak eksenli gelişmelere dikkat etmek zorundayız.

Bu acil gündem üzerinde çalışırken, diğer taraftan da sakin bir şekilde olayları hiçbir şekilde kişiselleştirmeden, sadece AK Parti’nin, benim ya da Cumhurbaşkanı’nın sahiplendiği bir mesele değil, toplumun tüm kesimlerinin ön şart dayatmadan sakin bir tartışmaya ihtiyacımız var. Bu sükunet sağlanmadan kutuplaşma içinde anayasa yapılamayacağını gördük. Matematiksel olarak da psikolojik olarak da mümkün değil. Bir taraftan mücadele edeceğiz, yoksa soyut olarak anayasa tartışmasını başlattığınız zaman buralarda zaafa uğrarız. Anayasanın sükunetle tartışılmasını sağlayacak bir ortam sağlayacağız. Kutuplaşma atmosferinden çıkmak, herkesin kendi mahallesinden çıkması, başka çevrelerle konuşur hale gelmesi... Kastım şu, herkes kendi mahallesinden çıksın. Türkiye’de en büyük tehlike Alevilerin sadece Alevilerle, Sünnilerin Sünnilerle, Türklerin Türklerle, Kürtlerin Kürtlerle  konuşmaması gerek. Böyle olursa yeni bir anayasa yapamayız. 27 Nisan e-muhtırası olmasaydı başkanlık sistemi gündemde olmazdı. Olmasın diye demiyorum. “Siz Cumhurbaşkanı’nı böyle seçemezsiniz” deyince biz de “O zaman halka gideriz” dedik.

E-MUHTIRA NEDİR?

Türkiye e-muhtıra kavramıyla 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında tanıştı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından internet üzerinden verdiği bildiride Cumhurbaşkanlığı seçimine açık bir şekilde müdahale edilmişti.

27 Nisan günü TBMM'de Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı günün gecesinde Genelkurmay internet sitesi üzerinden hükümete yönelik verilen darbe tehditleri içeren bir bildiri yayınlamıştı. Bildiride, yurdun birçok yerinde "irticai faaliyetlerin yoğunluk kazandığı" belirtilerek, gerektiğinde TSK'nın üzerine düşen görevi yerine getireceği vurgulanarak darbe tehdidinde bulunulmuştu.

Bildiriye sonraki gün hükümet tarafından çok ser bir şekilde cevap verilmişti.

Bildiri 2011 yılında Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden kaldırılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?