Edelman'ın Sarıgül raporu Wikileaks'te

CHP'ye yeniden üye olan ve ismi İstanbul belediye başkan adayı olarak geçen Mustafa Sarıgül hakkında, Wikileaks belgelerinde ilginç iddialar yer alıyor

Edelman'ın Sarıgül raporu Wikileaks'te

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Wikileaks belgelerinde son günlerde CHP'ye yeniden dönüşü ve İstanbul belediye başkanlığına adaylığı ile gündeme gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül hakkında ilginç değerlendirmeler yer alıyor.

ABD Büyükelçisi Edelman’ın 2005’e yolladığı raporda en dikkat çekici değerlendirme Sarıgül'ün "dikkatle işlenmiş bir koreografi ile, kendisini dinine bağlı bir Müslüman olarak gösterip laik ve dindarların bir arada olduğu Şişli belediye seçimlerinde yüzde 70 oy aldığı" ve "Nakşibendi Dergâhı ile Fethullah Gülen cemaati mensuplarının Sarıgül’ü destekledikleri" iddiası...

Edelman, Baykal'a karşı verdiği liderlik mücadelesinin aynı zamanda CHP'nin "seküler" yapısı ile ilgili önemli değişimlere de neden olabileceği yorumunu yaptığı Sarıgül için, "destekçileri onu Erdoğan’ın karşısında laik fakat CHP içinde dindar birisi olarak görüyor. Karşıtları ise, küstah, yeteneksiz, yolsuzluklara bulaşmış ve aşırı derecede otoriter diyor" ifadesini kullanıyor.

CHP'nin "din düşmanı" imajını değiştirmeden Türk toplumunun geniş kesiminden destek bulamayacağını söyleyen ABD elçisi, Sarıgül'ün "Cuma namazlarına gittiğini," "belediye kaynaklarını kullanarak dini gruplar için çalışmalar yaptığını ve yine belediye parasıyla Edirne ve Konya'daki İslami mekanlara turlar düzenlediğini" hatırlatıyor.

Raporun sonunda ise ABD elçisi Edelman'ın dikkat çekici bir yorumu yer alıyor. Edelman "basında imajını pompalamada usta fakat kontaklarımızın çoğuna göre bir sahtekâr" dediği Sarıgül'ün "2004’deki Uluslararası Ziyaretçi (IV) programına katılımını kendisini Amerika tarafından destekleniyormuş gibi göstermek için kullandığını" bunun CHP içinde rahatsızlık doğurması sonrasında, elçiliğin "durumun böyle olmadığını anlattıklarını" kaydediyor.

Basına yansıyan diğer Wikileaks elgelerinde ise Sarıgül'ün mafya ile ilişkileri ve rüşvet iddiaları dile getirilirken, ABD elçisi Sarıgül'ün "eğitimsiz ve otoriter" olduğuna yönelik izlenimleri aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 10:54
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Okur
Okur - 7 yıl Önce

Kısaca al birisini vur ötekine demek istemiş.

banner39