banner39

EDP de 12 Eylül'e müdahil olacak

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), 12 Eylül 1980 askeri darbesini gerçekleştirenlerin yargılandığı davaya müdahil olmak için başvuruda bulundu

Politika 10.05.2012, 14:55 10.05.2012, 15:25
EDP de 12 Eylül'e müdahil olacak

12 Eylül davasının 4'üncü duruşması, yarın Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak. EDP, resmen davaya müdahillik için başvuru yaptı.

6 Nisan'da alınan ara karar gereği yapılan başvuruda EDP'nin süregelen bir darbe rejiminde kurulduğuna dikkat çekildi. Müdahillik dilekçesinde "Tüm üyelerimiz suçtan dolaylı olarak zarar gören durumundadır." denildi.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına yarın devam edilecek. EDP adına içlerinde İzmir İl Başkanı Arif Ali Cangı'nın da bulunduğu 18 avukat davaya resmen müdahillik için başvuruda bulundu. Birçok üyesinin daha önce müdahillik için başvuruda bulunduğu ancak kabul görmediği EDP'nin parti olarak yapılan müdahillik başvurusunda, tüm üyelerinin suçtan dolaylı olarak zarar gören durumda olduğuna dikkat çekildi. Başvuru dilekçesinde "Müvekkilimiz EDP, 12 Eylül Anayasası'nın kurduğu bu anti-demokratik düzende ve 12 Eylül döneminde çıkartılan (22.04.1983) Siyasi Partiler Yasası'nın sınırladığı 'yasaklarla dolu bir ortamda' siyaset yapmak zorunda kalmış bir partidir. Tüm diğer siyasi partiler gibi, EDP de TC Anayasası Madde 69 ve Siyasi Partiler Yasası kapsamında 'Kapatılma tehdidi altında' siyaset yapmak, kendi kendisine sansür uygulamak zorunda bırakılmıştır. Bu nedenle, kurulduğu anda, eşyanın tabiatı gereği kendisini kurtulmak zorunda hissettiği bir rejimin mağduru durumunda bulmuştur." ifadelerine yer verildi. Ayrıca EDP örgütleri yarınki davanın takibi için Ankara Adliyesi önünde olacak.

 

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?