EDP yeni genel başkanını seçti

EDP'liler, Ziya Halis’in istifasından sonra Ankara’da toplanan Parti Meclisi'nde yeni genel başkanlarını belirlediler

Politika 21.03.2011, 09:59 21.03.2011, 09:59
EDP yeni genel başkanını seçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (EDP), Ziya Halis'ten boşalan genel başkanlık koltuğuna yeni ismi seçti. 14 Mart günü partinin arzu ettiği gelişimini ve büyümesini yeterince sağlayamadığı gerekçesiyle istifa eden Halis'in yerine Ferdan Ergut seçildi.

GÖREV PARTİ MECLİSİNDE

20 Mart günü Ankara’da toplanan Parti Meclisi’nde Ferdan Ergut Eşitlik ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı seçildi.

Ferdan Ergut konuşmasında, EDP projesine çok inandığını, bu siyasal projenin çok doğru olduğunu, ancak kendi dışındaki gelişmelerden etkilenebilecek talihsiz bir zamanda ortaya çıktığını, buna rağmen bir yıl boyunca ayakta kalmayı ve örgütlenmeyi başardığını, önemli politik etkinlikler düzenlediğini, ortak EDP kimliği ve tavrının şekillenmeye başladığını, kendisinin de bunun gelişmesi için çalışacağını belirtti. Bir yıllık mücadele süreci içinde EDP'nin en büyük kazanımının Ziya Halis olduğunu belirten Ferdan Ergut, Ziya Halis'e teşekkür etti.

FERDAN ERGUT KİMDİR?

Doç. Ferdan Ergut, 1967’de İstanbul’da doğdu. Yüksek öğrenimini 1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladı.

1994 yılında New York –ABD’de New School For Social Research’te yüksek lisansını, 2000 yılında da aynı üniversitenin Siyaset Bilimi ve Tarihsel Çalışmalar bölümlerinde doktorasını tamamladı.

Çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerdeki makalelerinin yanı sıra "Modern Devlet ve Polis: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Toplumsal Denetimin Diyalektiği (İletişim Yayınları, 2004)" adlı kitabın yazarıdır.

Ayrıca Tarihsel Sosyoloji: Stratejiler, Sorunsallar, Paradigmalar, (Tarih Vakfı  ve Dipnot Yayınevi, 2007. Ayşen Uysal ile birlikte) ve II. Meşrutiyeti Yeniden Düşünmek (Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2010) kitaplarını derlemiştir.

Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümünde doçent olan Ferdan Ergut, Tarih Vakfı Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?