banner39

Efkan Ala: Gazze konusunda sesiz kalamayız

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili, "Bu konuda sessiz kalamayız, dünya da kalmamalıdır ve derhal bu saldırılar durdurulmalıdır" dedi.

Politika 17.07.2014, 21:57 17.07.2014, 21:57
Efkan Ala: Gazze konusunda sesiz kalamayız

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili, "Bu konuda sessiz kalamayız, dünya da kalmamalıdır ve derhal bu saldırılar durdurulmalıdır. İki taraflı, iki devletli bir çözüm herkes tarafından dillendiriliyor. O zaman gündeme iki devletli bir çözüm getirilmelidir ve bu mesele çözülmelidir" dedi.

Havayoluyla Erzincan'a gelen Ala'yı, Erzincan Havalimanı'nda Vali Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Genel Meclisi Başkanı Ünal Tuygun, vatandaşlar ve partililer karşıladı.

AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle de Bakan Ala ile birlikte Erzincan'a geldi. 

Erzincan Valiliğine geçen Ala, Vali Akdemir'den brifing aldı.

İslam dünyasının buruk bir ramazan geçirdiğini belirten Ala, "Sabahleyin yine Gazze'de çocukların nasıl şehit edildiğini, nasıl bombalandığını gördük, yüreğimiz parçalandı. O bakımdan bir an önce bu saldırıların durdurulması temennisiyle bütün İslam dünyasının, sonra Türkiye'nin ve Erzincanlı kardeşlerimizin ramazanını tebrik ediyorum" diye konuştu.

"Biz üzerimize düşen sorumlulukları, hem yerelde, hem Türkiye genelinde, hem küresel platformlarda yapmayı taahhüt etmiş, misyon edinmiş bir hareketiz" diyen Ala, "O bakımdan, dünyanın neresinde bir mazlumun sıkıntısı varsa o bizim derdimizdir. O, Erzincanlı'nın, Erzurumlu'nun derdidir. O, 76 milyonun derdidir. Biz böyle bir kültürün mirasçılarıyız" ifadesini kullandı.

Ala, "Bir milyon 150 bine yakın Suriyeli kardeşimiz Türkiye'de ve Türkiyemiz'in, inancımızın köklerinde olan ensar-muhacir yardımlaşmasının en güzel örneğini göstererek bir inanmış insana, inanmış topluma yakışır vaziyette yardımlaşıyor ve birbirinin derdiyle hemdert oluyor" dedi.

Vali Akdemir, Ala'ya işlemeli bakır tabak sundu.

ERZİNCAN BELEDİYESİ'Nİ ZİYARET

Bakan Ala daha sonra Erzincan Belediyesine geçerek Başkan Başsoy'u ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.

Ala, belediye binasından çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun sentetik uyuşturucu bonzai ile ilgili ne tür çalışmalar yürüttüklerini sormadı üzerine Bakan Ala, güvenlik birimlerine ikramiyeleri arttırdıklarını ifade ederek, "Vatandaşlarımıza çağrım da şudur; biz  bu konuyu son derece ciddiye aldık. Birkaç hafta önce bütün emniyet teşkilatına konuyla ilgili son derece ciddi bir talimat gönderdim. Bundan sonra da diğerbakanlıklarımızla, ilgilendiren hususlarla ilgili olarak tekrar bir arada çalışma yapmamız gerektiğini düşünerek toplantı yaptık. Bazı ciddi kararlar aldık. Bu kararları uygulamaya koyacağız ve bu konuda son derece kararlıyız. Bu konuda vatandaşımızın, çocuklarımızın geleceğiyle oynayanlara göz açtırmayacağız ve gereğini son derece ciddi ve katı bir biçimde yapacağız" yanıtını verdi.

"ÇÖZÜM İKİ DEVLETLİ BİR SİSTEMDE ARANMALIDIR"

Bakan Ala, Filistin'de yaşananlarla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, hadisenin dünyanın gözü önünde yaşandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"İnsanlık için bir dramdır, bu saldırılar kabul edilemez. Orada çocuklar öldürülüyor. Ramazan ayında ve bütün İslam dünyasının ortasında olan hadise, insanlığın gözü önünde olan hadise. Bu konuda sessiz kalamayız, dünya da kalmamalıdır ve derhal bu saldırılar durdurulmalıdır. İki taraflı, iki devletli bir çözüm herkes tarafından dillendiriliyor. O zaman gündeme iki devletli bir çözüm getirilmelidir ve bu mesele çözülmelidir."

Her ramazanda ya da İslam dünyasının biraz kendisini toparlamaya başladığı dönemde bu saldırıların insanlığın vicdanını yaraladığını vurgulayan Ala, "Buradan çağrımız, derhal durdurulmalıdır. Çözüm masada, çözüm iki devletli bir sistemde aranmalıdır" dedi.

"BİR MİLYON 150 BİN MİSAFİRE MİLYOLARCA LİARALIK YARDIM YAPIYORUZ"

Bir basın mensubunun Valilikteki konuşması sırasında Suriyeli sığınmacılarla ilgili "ensar-muhacir yardımlaşması" ifadesiyle ne demek istediğini sorması üzerine Ala, Türkiye'nin ensar-muhacir yardımlaşması konusunda en güzel örneği sergilendiğini ifade ederek, şu yanıtı verdi:

"Biz inancımızın gereği zor durumda olan komşumuzsa komşumuza, misafirimizse misafirimize yardımların en güzeliyle davranırız. O bakımdan Türkiye'de şu anda misafirlerimiz vardır. Evet bazı sorunlar oluyor, o sorunları biz devlet olarak takip ediyoruz. Gerekli çözümleri üretiyoruz ama komşumuza, misafirimize misafir gibi davranma geleneğimizi hep sürdüreceğiz, sürdürmeliyiz. Bu konuda provokasyonlara, bir takım odakların Türkiye'de büyük bir problem varmış gibi gösterme arayışlarına zinhar katkıda bulunacak davranış içerisinde bulunmamalıyız. Suriye'den bizim bir milyon 150 bini aşkın misafirimiz var. Biz bunlara milyarlarca liralık yardım yapıyoruz. Suriye'deki sorunun çözümüne ilişkin tavrımız da Türkiye olarak bellidir."

"BAYRAĞIMIZ, MİLLETİMİZİN HER ŞEYİDİR" 

Bir gazetecinin önceki gün Antalya'da yaşanan polis merkezindeki bayrağı indirme girişimiyle ilgili görüşlerini sorması üzerine Ala, şunları kaydetti:

"Bizim bayrak konusunda hiçbir müsahamamız olamaz, 77 milyonun ortak sembolüdür. Bayrağımız bizim milletimizin her şeyidir. O bakımdan, gerekçeden bağımsız olarak, kimse o bayrağa el uzatamaz. Uzattığı zaman neler olduğunu görüyoruz. Onun için biz devlet olarak, güvenlik birimleri olarak gereğini yaparız."

Ala, Antalya'da polis merkezindeki bayrağı indirmek amacıyla direğe tırmandığı sırada polis memurunca silahla vurulan kişinin savcılıkça serbest bırakıldığı belirtilerek görüşleri sorulunca, "Hangi gerekçeyle serbest bırakıldığını bilmiyorum ama serbest bırakılmamalı. Bu tür suçların cezası anında adli yargımız tarafından da verilmelidir" diye konuştu.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?