banner39

Efkan Ala: Muhalefet kendi iflasını ilan etti

İçişleri Bakanı Ala, "Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemi büyük. Muhalefet kendilerinin iflasını ilan etti. Bu iflasın göstergesi de muhalefetin çatı aday arayışlarıdır" dedi.

Politika 22.06.2014, 21:06 22.06.2014, 21:06
Efkan Ala: Muhalefet kendi iflasını ilan etti

İçişleri Bakanı Efkan Ala, sandığa müdahale edenin hukukun karşısına çıkacağını belirterek, sandık görevlilerinin halkın iradesine, kutsal bir şeye sahip çıktığını bilerek hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Erzurum'da temaslarını sürdüren Ala, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye demokrasisinin kendini kurarak, halkın tazyiki ile dönüşüp gelişerek olgunlaştığını belirtti.

Bu olgunlaşmada CHP'nin dediği gibi birilerinin millete hediye edilmediğini vurgulayan Ala, "Öyle olsaydı 1950'liler öncesi açık oy, gizli tasnif rezilliğini bu ülkeye yaşatmazlardı. Zaten halkın da 1946'daki bu garabet uygulamadan sonra inisiyatif almış ve bir daha da CHP zihniyetini iktidar yapmamıştır" ifadesini kullandı.

Ala, şunları kaydetti:

"Evet, iktidar ortağı olduğu ve iktidara geldiği vaki olmuştur ama onu da tankın arkasına saklanarak almıştır. Darbeleri bu nedenle istiyor, bu nedenle darbelere destek veriyor. Biliyor ki darbe olmazsa halk onlara iktidar vermeyecek. Bizi ahalinin iradesi ayakta tutuyor ve bu iradenin yansıdığı yer de sandıktır. O nedenledir ki sandığın onuruna, güvenliğine sahip çıkmak gerekir. Sandık görevlileri bilmeli ki sandığa müdahale eden hukukun karşısına çıkar. Sandık görevlisi, halkın iradesine, kutsal bir şeye sahip çıktığını bilerek hareket etmelidir."

37 yılda barajı geçemeyen muhalefetin sansasyon yaptığını savunan Ala, "Sandığa olmadık iftiraları atıyor. Bunu önlemenin yolu bizim için sandığın güvenliğini, denetimini yapmak, her şeyi belgelemektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemi büyük. Muhalefet kendilerinin iflasını ilan etti. Bu iflasın göstergesi de muhalefetin çatı aday arayışlarıdır" değerlendirmesinde bulundu.

SİYASİ KONKORDATO İLAN ETTİ

İçişleri Bakanı Efkan Ala, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ana muhalefet partisinin ülkenin önemli siyasi aktörü olduğunu belirterek, "Siyasi konkordato ilan etti. Onun için öyle görülüyor ki bu siyasi iflas ilanın ardından, biz inşallah milletimizle 2023 hedeflerine doğru yürüyeceğiz" dedi.

Ala, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasının toplantı salonunda düzenlenen "2. Erzurum Çalıştayı ve Ortak Akıl Platformu"nda yaptığı konuşmada, hayvancılık alanında belirlenen hedefleri önemsediklerini kaydederek, 2023 hedeflerinin ekonomi bazında önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, dünyanın ilk 10 ekonomisinden birisi olacağını anımsatan Ala, "500 milyar dolar ihracat yapacak. Kişi başına gelir 25 bin dolar olacak. Buna çok ciddi, somut, görülebilir hedeflerdir. 2071 vizyonuyla da uyumlu hedeflerdir" diye konuştu.

Ala, şunları kaydetti:

"2023 hedeflerine doğru giderken inşallah önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi var. Arkasından genel seçimler olacak. 2023'e doğru şu ana kadar 2002'den beri ortaya koyduğu vizyonuyla bu hareketin devam edeceği anlaşılıyor. Bu siyasi istikrarın bizi 2023'e taşıyacağı anlaşılıyor. Biz de bu siyasi istikrarla, istikrara katkıda bulunarak, bu yolu devam edeceğiz. Burası siyasi toplantı değil ama siyaset de ekonomiden, ekonomi de siyasetten bağımsız değildir. Siyaset, iklim oluşturur, ekonomide oluşan o iklimde ne varsa, ortaya toprağından, taşından, yüreğinden, beyninden çıkarır ve koyar."

*Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ana muhalefet partisi, bir ülkenin önemli siyasi aktörüdür* diyen Ala, "Siyasi konkordato ilan etti. Onun için öyle görülüyor ki bu siyasi iflas ilanının ardından, biz  inşallah milletimizle 2023 hedeflerine doğru yürüyeceğiz. Burada da Erzurum, inşallah daha fazla koşarak, daha fazla çalışarak, burada elde edeceği ekonomik getirilerle bizim de hepimizin, milletimizin yüzünü ak edecektir" şeklinde konuştu.

Hayvancılığın üzerine biraz daha eğilmek gerektiğini vurgulayan Ala, kentin tarım istihdam oranının ülke ortalamasının üzerinde olduğunu, aşağı çekilmesi gerektiğini, sanayi istihdam oranının da arttırılması gerektiğini anlattı.

EKONOMİYİ ÖNCELEYEN TÜRKİYE VAR

Bazı avantajlar ve dezavantajlar olduğuna dikkati çeken Ala, fırsatlar ve hedefleri de ortaya çıkaracaklarını dile getirdi.

Kentin kesişme noktasında bulunduğuna işaret eden Ala, şunları belirtti:

"Kolay erişilebilirliğimiz var. Uluslararası karayolu koridoru üzerindeyiz. Karadeniz bağlantımız var. Ovit Tüneli bittikten sonra çok daha net biçimde bu, açığa çıkacak. Daha da güneye inen akslar yapılacak çünkü genel olarak ulaşım aksları, eskiden güvenlik anlayışıyla doğu-batı istikametindedir. Oysa ekonomik olarak yapmamız gereken kuzey-güney akslarıdır. İki tarafta da deniz ulaşımı vardır ve maliyetleri aşağıya düşüreceksiniz. Şimdi ekonomiyi önceleyen Türkiye var. Türkiye, bunları yapabilecek güçte."

Erzurum'un kış turizmine uygun iklimi olduğunu aktaran Ala, bundan en iyi şekilde istifade ederek, istenilen payın alınması gerektiğini vurguladı.

TOBB'un yaptığı araştırmada birinci sırada karamsarlığın yer aldığını anlatan Ala, "Erzurumlu'ya soruyorlar, bu konularda birinci sırada karamsarlık yer alıyor. Soru şu, 'önümüzdeki bir yıl içinde il ekonomisi iyiye mi, kötüye mi gidecek.' Erzurum, burada yüzde 48,5 oranla en kötümser. Gaziantep, yüzde 83,8. 'Gaziantep kalkınmış' diyeceksiniz ama Batman, yüzde 80. Kendimize silkinip, bir dönmeliyiz" şeklinde konuştu.

Ala ile Eker, toplantının ardından İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen araç teslim törenine katıldı. Ala, "İnşallah vatandaşlarımız bu araçlara hiçbir zaman binmez, sadece polislerimiz biner. Hayırlı olsun" dedi.

Ala ile Eker, satın alınan 11 aracın anahtarını emniyet personeline teslim etti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?