banner39

Efkan Ala ve Kılıçdaroğlu'na sürpriz ziyaret

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı makamında ziyaret etti.

Politika 07.01.2014, 18:38 07.01.2014, 20:36
Efkan Ala ve Kılıçdaroğlu'na sürpriz ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Grup Başkanvekilleri Buldan ve Baluken, Sırrı Süreyya, bugün saat 17:00’da İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı makamındabir görüşme gerçekleştirdi. BDP ve HDP heyeti İçişleri Bakanı Efkan Ala ile biraraya geldi.

BDP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, BDP ve HDP heyeti, Ala'yı yeni görevi dolayısıyla tebrik etti.

45 dakika süren görüşmede, çözüm süreciyle ilgili gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, "Heyet, ayrıca son dönemlerde üniversitelerde Kürt, sosyalist ve diğer muhalif öğrencilere dönük saldırıları, polisin toplumsal gösterilere yönelik orantısız müdahalesini dile getirdi.

Yaklaşan seçim süreciyle ilgili olarak seçim propagandasının rahat bir ortamda yürütülebilmesi için güvenlik kurumlarından gerekli hassasiyeti göstermesini talep etti.

Heyet, ülkenin demokratikleşmesi ve çözüm süreciyle ilgili olarak beklentilerini iletti" denildi.

Görüşmenin olumlu geçtiği ve BDP ile hükümet arasındaki görüşmelerin bundan sonra da devam edeceği kaydedildi.

Öte yandan, HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ve HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'den oluşan heyetin, gündemdeki konuları görüşmek üzere bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Genel Merkez'de ziyaret edeceği bildirildi.

Çözüm süreci kapsamında Öcalan'ın 7 Aralık'ta gönderdiği mektupla ilgili gelişmeleri değerlendirmek için hafta sonu Kandil'e giden Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Türkiye'ye dönüşlerinin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan randevu talep etmişti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Buldan, çözüm süreciyle ilgili muhatapları olan hem İçişleri Bakanı Ala'nın hem de Adalet Bakanı Bozdağ'ın bu görevlerine yeni atandıklarını belirterek, Perşembe günü için her iki bakandan da randevu istediklerini söylemişti.

Görüşmede çözüm süreciyle ilgili gelişmeleri değerlendireceklerini kaydeden Buldan, İmralı'ya yapılacak yeni ziyaretin de görüşmede gündeme geleceğini dile getirmişti.

 

 

 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?