Emekli MİT'çinin yargılanmasına izin

Ergenekon davası sanıklarından emekli MİT mensubu Ö.Y.'nın yargılanması için Başbakanlık'tan istenen izinler verildi

Emekli MİT'çinin yargılanmasına izin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın 298. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Gazeteci Tuncay Özkan ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık hazır bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Başka suçtan tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan Yalçın Küçük ve Sami Hoştan'ın da aralarında bulunduğu 3 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, mahkemeye ulaşan belgeleri okudu. Özese, Başbakanlıktan gönderilen yazıda, dosyanın ayrılarak ayrı bir esasa kaydedilmesine karar verilen emekli MİT görevlisi tutuksuz sanık Ö.Y. hakkında, yargılanması için izin verildiğinin belirtildiğini açıkladı.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE DOSYASI AYRILMIŞTI

Davaya bakan mahkeme heyeti, 22 Mart 2012 tarihinde MİT Kanunundaki değişiklikler nedeniyle tutuksuz sanık Ö.Y. hakkındaki yargılama durdurulmasına karar vermişti. Ö. Y. hakkındaki dosyanın ayrılmasına ve ayrı bir esasa kaydedilmesine karar veren mahkeme heyeti , Ö.Y. hakkında kovuşturmanın devam edilebilmesi için Başbakanlıktan izin alınmasına kararlaştırmıştı. Ö.Y.'nin, davanın firari sanığı Bedrettin Dalan'ın gözaltına alınacağını haberdar ederek kaçmasına neden olduğu iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2013, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35