Emine Ayna: Biz, ağaçların dallarıyız

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, "Biz bu coğrafyada yetişen ağaçların dallarıyız. Artık birbirinden kopamayız çünkü yüzyıllardır birlikteyiz. Bu noktan sonra biz ayrılık üzerinden bir tartışma yürütmüyoruz" dedi.

Politika 13.11.2014, 18:31 13.11.2014, 18:31
Emine Ayna: Biz, ağaçların dallarıyız

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, "Biz bu coğrafyanın köküyüz, sonradan göçebe olarak gelen halklar da bu coğrafyada yetişen ağaçların dallarıdır. Artık birbirinden kopamaz çünkü yüzyıllardır birlikteyiz. Bu noktan sonra biz ayrılık üzerinden bir tartışma yürütmüyoruz" dedi.

Ayna, partisinin Iğdır teşkilatının bir düğün salonunda düzenlediği 3. Olagan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, partilerinin farklı bir misyon üstlendiğini anlattı.

DBP'nin bir görevi yerine getirmek üzere kurulduğuna işaret eden Ayna, "Bizler görev bilinciyle partimize yaklaşıyoruz. Partimizin misyonunu ve neler yapmak istediğini her vatandaşımızın bilmesi gerekir" diye konuştu.

Ayna, Kürtlerin yüzyıllardan beri bu coğrafyada yaşadığını aktardı.

Kürtlerin, göçebe bir toplum olmadığını ve her zaman bu topraklarda kaldığına dikkat çeken Ayna, Türklerin ise Orta Asya'dan göçerek Anadolu'ya yerleştiğini dile getirdi.

Ayna, geçmiş yıllarda devletin Kürt halkının varlığını inkar ettiğini savunarak, "Kürtler, bu duruma her zaman karşı çıkmıştır. Bu hak ihlaline, hep bir başkaldırı olmuştur. 29 isyan olarak bilinen tarihi dönem şunu çok açık şekilde gösteriyor, Kürtler asimile edilemiyor. Dili asimile edilse bile beyni ve yüreği asimile edilemiyor, Kürt'tür" ifadelerini kullandı.

Artık yeni bir sürecin yaşandığını vurgulayan Ayna, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu mücadele tarihinin sonucunda bugün Kürtler diyor ki artık Orta Çağ döneminde değiliz. Artık sorunları oturarak, konuşarak çözebiliriz. Biz bu coğrafyanın köküyüz, sonradan göçebe olarak gelen halklar da bu coğrafyada yetişen ağaçların dallarıdır. Artık birbirinden kopamaz çünkü yüzyıllardır birlikteyiz. Bu noktan sonra biz ayrılık üzerinden bir tartışma yürütmüyoruz.

Bu coğrafyada artık birlikteyiz, o zaman haklarımız da eşit olmalı. Burada bir Türk'ün ulusal kimliğinden kaynaklı ne hakkı varsa Kürtler de aynı hakka sahip olmalıdır fazlası değil. Bunun için sınırların değişmesi gerekmiyor. Değişmesi gereken tek şey anayasadır. Oturup anayasanın yeniden yazılması gerekiyor, başka bir şeye gerek yok."

Ayna'nın konuşmasının ardından yapılan kongreye tek listeyle katılan Nuri Çiftçi, DBP Iğdır İl Başkanlığı'na seçildi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?