banner39

Emniyetin iştah kabartan arsası

İstanbul Etiler’deki 36 dönümlük polis eğitim merkezinin KİPTAŞ’a devredilmesi girişimi krize yol açtı. Polise göre Çatalca’da yapılacak 400 milyon liralık yatırım arsanın değerinin çok altında...

Politika 15.03.2012, 09:22 15.03.2012, 10:48
Emniyetin iştah kabartan arsası

Etiler Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) arazisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KİPTAŞ AŞ’ye devredilmesinde “kriz” çıktı. 1.1milyar lira değer biçilen 36 dönümlük çok değerli arsa için KİPTAŞ’ın Çatalca’da 400 milyon lira yatırımla Polis Meslek Yüksek Okulu yapma önermesi sorun yarattı.

İstanbul’un çarpık yapılaşması ve gecekondulaşma problemine çözüm getirmek amacıyla 1995 yılında kurulan KİPTAŞ AŞ daha önce TOKİ’nin de ısrarla istediği Etiler’deki Polis Okulu arazisine talip oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde ünlü alışveriş merkezi Akmerkez’e çok yakın olan 36 bin metrekarelik araziye sahip Polis Okulu’nun KİPTAŞ’a devredilmesinde mutabakata varıldı.

İMZALAYIN TALİMATI

Etiler POMEM’in KİPTAŞ’a devredilmesi sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş önemli rol oynadı. Topbaş’ın İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’le yaptığı görüşmeler sonucu taraflar arasında “ön” anlaşmaya varıldı ve protokol aşamasına gelindi. Hatta geçen hafta İçişleri Bakanı Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ve KİPTAŞ yöneticileriyle Çatalca’da yapılması öngörülen okulun arazisini havadan gördü. Helikopterle yapılan gezi sonrası Şahin’in “Emniyet ile KİPTAŞ arasında devir protokolünü imzalayın” talimatı verdiği öğrenildi.

Teklif düşük bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 35 hissesi bulunan şirketin Etiler’in göbeğindeki çok kıymetli araziye lüks rezidanslar yapmayı planladığı öne sürüldü. Polis, çok kıymetli arazinin 400 milyon liralık bir yatırım karşılığında belediye şirketine devredilmesine karşı çıktı. Bu yüzden Emniyet ile KİPTAŞ arasında imzalanması öngörülen protokol ertelendi. Üst düzey polis müdürleri, Levent’te 46 bin metrekarelik İETT Garajı arazisinin 2007’de yapılan ihalede 1 milyar 156 milyon liraya satılmasını örnek göstererek şöyle dedi:

“Etiler POMEM’in konumu en az İETT Garajı kadar rant sağlar. Emlak komisyoncularının 1.1 ile 1.4 milyar lira arasında değer biçtiği 36 dönümlük arazinin 400 milyon liraya İstanbul’un en ücra ilçelerinden biri olan Çatalca’da yapılacak Polis Meslek Yüksek Okulu ile takas edilmesi mantıklı değil. Çatalca’daki arazi merkeze uzak ve Polis Okulu için de çok uygun değil.”

EK YATIRIMLAR YAPILSIN

Emniyet Teşkilatı’nın hizmet binası, lojman, polis merkezi inşaatları nedeniyle TOKİ’ye 550milyon lira civarında borcu olduğunu belirten aynı yetkili şunları söyledi:

“Çatalca’da 400 milyon liraya okula ilave olarak 600-700milyon liralık ek hizmet binası, ilçe emniyet müdürlüğü, polis merkezi ve lojman yaparlarsa takas herkesi memnun eder.”

Okulun tarihi

Yıllarca Polis Meslek Yüksek Okulu olarak faaliyet gösteren Etiler POMEM, 1909 yılında Yıldız Sarayı’nda “ilk polis okulu” olarak eğitim ve öğretime başladı. Eğitim 1960’a kadar Yıldız Sarayı’nda sürdü. Okul 1966’da 36 bin metrekarelik araziye inşa edilen bugünkü binasına taşındı.

Kaynak: Bugün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?