banner39

Erbakan doktora tezine konu oldu

Merhum Erbakan'ın konu edildiği Türkiye'deki ilk doktora tezinde Erbakan'ın siyasal İslamcı değil, İslami siyaset anlayışını benimsemiş bir lider olduğu vurgulanıyor

Politika 18.12.2012, 09:37 18.12.2012, 09:51
Erbakan doktora tezine konu oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Görüş lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan hakkında Türkiye'de ilk kez bir doktora tezi hazırlandı.

Milli Gazete'den İbrahim Yetiş'in haberine göre İnönü Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalında, Yrd. Doç. Dr. Selahaddin Bakan ve Doç. Dr. Abdulkadir Baharçiçek danışmanlığında Işıl Arpacı "Türk Siyasal Yaşamına Etkileri Bakımından İslamcılık ve Necmettin Erbakan'' başlıklı bir tez hazırladı. 600 sayfadan oluşan tez, Türkiye'de hazırlanan ilk doktora tezi özelliği taşıyor. Daha önce Türkiye'de çok sayıda master tezine konu olan Erbakan hakkında yurt dışında da doktora tezleri yazılmıştı.

Tezin önsözünde araştırmanın, "İslam'ın siyasal yöntemini Batılı referanslar yerine İslam'ın temel ilke ve uygulamaları ile Müslüman düşünürleri" esas alarak kurgulamak yoluna gidildiğini belirten Dr. Işıl Arpacı, araştırmanın konusunu oluşturan Necmettin Erbakan'ın diğer çalışmalardan farklı olarak siyasetin İslamileştiği döneme ilişkin kavram ve yöntemleri kullandığı ön kabulüyle değerlendirildiğini kaydetti. Arpacı, tezin ön sözünde,  "Daha açık bir ifadeyle; bu araştırma Necmettin Erbakan'ı siyasal İslamcı olarak değil, İslami siyaset anlayışını benimsemiş bir lider olarak kabul etmektedir" ifadelerine de yer verdi. İslam, İslamcılık, İslami siyaset, Necmettin Erbakan, Türk Siyasal hayatı ve siyasal İslam gibi kavramların tezde ele alındığını vurgulayan Dr. Arpacı, tezin giriş bölümünde ise araştırmanın yöntem ve amaçlarını şöyle belirtiyor:

"Türkiye'de de merkezinde laikliğin bulunduğu ve Batılı siyasal değerler ekseninde biçimlenmiş siyasal alanda İslam'ı referans alarak siyaset yapan Necmettin Erbakan'ın; nereden gelip nereye gittiğini, amaçlarını ve uygulamalarının içeriğini yorumlamanın ancak kavramlara yüklediği kendi anlamlarla mümkün olabileceğinden hareket eden bu araştırma, Batılı siyasal literatür yerine İslami siyasal literatür kullanmayı tercih etmiştir. Bu çerçevede; Türk Siyasal Yaşamında Necmettin Erbakan'ın Etkilerinin İslam ve İslamcılığın oluşturduğu altyapıda açıklanması amaçlanmıştır.

Necmettin Erbakan ve lideri olduğu Milli Görüş'ün; İslam ve İslamcılıkla kurduğu bağın gerçek niteliği ve diğer İslam referanslı hareketlerden özgünlüğü yanında siyasal yaşamda yarattığı değişim ve siyasal yaşamın Necmettin Erbakan ve ideolojisinde yarattığı değişimin yönü araştırmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu amaca uygun olarak geliştirilmiş olan denencelerden ilki; 'Necmettin Erbakan, siyasetin İslami söylemlerini kullanmış siyasal İslamcı bir lider yerine, 'İslam'ın siyasal yöntemleri'ni kullanmış bir lider olarak tanımlanmalıdır.' olarak belirlenmiştir."

'Necmettin Erbakan'ın siyasal hayata en önemli etkilerinden birinin, 42 yıllık siyasal verili sistemle girdiği tüm rekabete rağmen, ideolojisini siyasal alanda kabul edilebilir duruma getirmiş olması' olarak değerlendiren Arpacı'ya göre, Necmettin Erbakan, Milli Görüş ile İslam'ın siyaset, yönetim ve ekonomide bir alternatif olarak var olabileceğini ve iktidara gelebileceğini göstermiş... Bunun oluşturduğu iki önemli sonuçtan ilkinin, İslam'ı siyasal bir kimlik olarak benimseyenlerin siyasal alanda temsilini sağlayarak, hak ve özgürlük taleplerini dile getirmiş olması olduğunu belirten Arpacı'ya göre ikinci etki ise Erbakan'ın, bir tehdit unsuru olarak değerlendirilen ve devlet İslamı ile denetim altında tutulan İslami kimliğin sistem tarafından kabullenilmesini temin etmesidir.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü