Erdoğan 3-5 ülkeli koalisyon önerdi

Başbakan Erdoğan G-20 Zirvesi için gittiği Rusya'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'ye müdahale konusunda 3-5 ülkeli koalisyon önerdiğini söyledi

Erdoğan 3-5 ülkeli koalisyon önerdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye'ye müdahale konusunda yaptığı öneriyi açıkladı.

Zirveye katılan hemen hemen tüm liderlerin Şam'a bir operasyon konusunda hemfikir olduğunu savunan Başbakan Erdoğan, BM'nin karar almaması durumunda 3-5 ülkeli bir koalisyonun kurulmasını önerdiğini söyledi.

Erdoğan, "Suriye rejiminin halkına yönelik katliamı, zirveye katılan hemen her lider tarafından dikkatle takip ediliyor ve Şam'a yönelik bir operasyonun son derece gerekli olduğunu liderler de ifade ediyor. Tabii bunun nasılı, niçini, zamanlaması, Birleşmiş Milletler misyonunun raporunu vermesi ve burapora dayalı olarak bir adımın atılmasının daha burada önemli olduğu noktasında bir yaklaşım var dedi.

Erdoğan, Suriye'ye şu anda henüz ortak operasyon kararı olmadığını belirterek, "Burada şu andaki görüntü BM Güvenlik Konseyinin kararı olmadığına göre zaten ortak bir operasyon olmaz. Ancak oluşturulabilecek bir koalisyon gücünün ortak operasyonu olur. Bu koalisyon güçleri 3 ülke olur, 5 ülke olur, velhasıl böyle bir şey ancak olabilir. Rusya ve Çin ile de şu anda bizim diyaloglarımız devam ediyor, devam edecek. Onların, özellikle Rusya'nın şu anda takıldığı konu kimyasal silah noktasında bir belgeler, iki kim tarafından kullanıldığı. Kendileri, Rusya hala bu işin yani Beşar Esed tarafından kullanıldığını kabullenmiyor" diye konuştu.

Erdoğan, ülkelerin gelişimleriyle ilgili olarak yapılan son toplantıda Türkiye'nin gelişme yolunda kaydettiği adımları anlattığını ve bu konuda yaptıkları hamlelerden söz ettiklerini söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

- Uluslarara arası finansal ve mali disiplinin yeniden yapılandırılması oluşturulan yapıda ülkemiz eş başkanlık yapıyor.

- IMF'nin yeniden yapılandırılması ve gelişmekte olan ülkelere daha çok inisiyatif vermesi konusunda önerilerimizi arkadaşlarımıza sunma fırsatı buldum.

- Bu yıl da kalkınma konuları gündemimizde önemli bir yer teşkil etti.

- Ülkemizin küresel sürdürebilir kalkınma çabalarına katkı sunma hususunda gerekli adımları atmaya hazır olduğunu belirttik.

"LİDERLER ŞAM'A OPERASYON KONUSUNDA HEMFİKİR"

- Suriye ve Mısır'daki olaylar öncelikli gündemimizin öncelikli maddeleri arasında yer aldı.

- Şunu özellikle ifade edeyim ki, Suriye'de yönetimin halkına yönelik düzenlediği saldırılar konusunda zirveye katılan hemen hemen herkesin Şam'a yönelik bir operasyonun gerekli olduğuna inanıyor.

- Biz Türkiye olarak, Suriye'de olup biteni teşhis konusunun üzerinde durduk.

"BİR FOK ÖLDÜĞÜNDE..."

- Kimaysal silah hassasiyet va ama 100 bin kişinin ölümü gündeme gelmiyor

- Biz önümüzdeki belgelere bakıyoruz.

- Tüm bunlara sessiz kalanların, insanlığa karşı da suçlu olduklarını burada belirtmek istiyorum.

- Bir iki tane fok balığı öldüğü zaman dünyayı ayağ kaldıranlar, burada 100 bini aşkın insan öldüğü halde sessiz kalmasını sizlere havale ediyorum.

"OPERASYONA DESTEK, SAVAŞ ÇIĞIRKANLIĞI DEĞİLDİR"

- Esad gidince ne olacak diye soru zaman zaman gündeme geliyor. Gidince daha iyi olacak. Halkını bombalayan daha kötü bir yönetim mi olur. Herhalde  şu andaki yönetimden daha kötü bir yönetim olmayacak.

- Biz tabi çalışmalara destek verdik. Destek vereceğiz. 

- Operasyona destek vermemiz, asla savaş çığırtkanlığı değildir. Savaş yanlısı olmak da değildir. Şu ana kadar ölenleri göz aldığımız zaman; ben muhalefete şunu söylüyorum: bunlara karşı sorumluluğumuz var, bu yangını söndürmek zorundayız.

- Bakın kabını kacağına nereye gidiyor? Bize geliyor. Nereye gidecek. başka gidecek yerleri yok. Bakıyoruz bizdeki muhalefet böyle bir adamı savunuyor.

CHP VE MHP'YE SERT ELEŞTİRİLER

- Kimyasal silahla ölen çocukları gördüğümüz zaman acaba buna hangi vicdan el veriyor. Ve bunu engellemeye kalkıştığımız zaman savaş çığırtkanlığıyla suçlanmamız Esad rejimine destek vermektir.

- Esad'a yönelik operasyonun karşısında durmak; 106 bin insanın katlini ortak olmak, katilleri teşvik etmektir.

- CHP yönetiminin şu ana kadar Esad yönetimini nasıl desteklediğini biliyoruz.

 - Ayrıca MHP yönetiminin de Esad konusunda CHP ile aynı çizgide durması, aynı düşünceleri savunması MHP'ye gönül vermiş kardeşlerimi rencide etmiştir. 

sorular:

Başbakan Erdoğan, El Nusra'ya yönelik bir soru üzerine, Suriye'deki El Nusra cephesini Özgür Suriye Ordusu kabul etmiyor. Burada El Nusra dışında birçok uç grup var.

Burada Suriye'de asıl mesele rejim tarafından yapılan katliamlardır. Bu katilamlar önlendikten sonra oradaki aşırı uçlara yönelik gerekli adımlar atılır.

sürecek

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 16:21
banner53
YORUM EKLE

banner39