banner15

Erdoğan açıkladı; ÖYM'ler kaldırılıyor!

Başbakan Erdoğan, özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı hedeflediklerini belirtti.

Erdoğan açıkladı; ÖYM'ler kaldırılıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'a hareketi öncesi Esenboğa Havaalanında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Erdoğan, "Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı aynı şekilde kaldırmayı ama buradaki şeyleri, Türk Ceza Kanunu'na aktarılması gereken maddeleri oraya aktarma gibi bir hedefimiz var" diye konuştu.

FAİZLERİN ARTIRILMASINA KARŞIYIM

Başbakan Erdoğan, kurdaki yükselişin ardından Merkez Bankasının yapacağı müdahaleye ilişkin soruya, "Faizlerin artırılmasına her zaman olduğu gibi bugün de karşıyım ama Merkez Bankasına müdahale yetkim yok. Tasarrufum altında, yetkim altında değil ve sorumluluğu da onlara aittir" yanıtını verdi.

Cenevre-2 Konferansına ilişkin soru üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu toplantıdan nasıl bir netice çıkar bunu doğrusu kestirmek pek de kolay değil. Çünkü burada özellikle Rusya'nın tavrı, İran'ın tavrı çok çok önem arz ediyor. Bu ziyaretimizde özellikle bunları görüşeceğiz. Fakat biz Suriye'deki gelişmeleri özellikle Yermük'teki gelişmeleri, bütün bunları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıdık, taşıyoruz. Sürecin de ciddi manada takipçisiyiz. Bütün bu attığımız adımlar hep vetoyla karşılık buldu, bunu da bilmenizi istiyorum."

Erdoğan, "Şişli Belediyesine yapılan saldırı da manidardır. Bu bir senaryo mudur yoksa gerçekten bir karşı adım mıdır? Silahın oraya bırakılması anlamlıdır ve taranması anlamlıdır. Bununla ilgili emniyet teşkilatımız yoğun bir şekilde takibini sürdürmektedir" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Türkiye ile İran arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyini kuruyoruz Bu mekanizma, İran ile ikili ilişkilerimize kuşkusuz yeni bir ivme kazandıracaktır" şeklinde konuştu.

HSYK TEKLİFİ

Muhalefetin bu konuyla ilgili sorun çözme teklifi yok. Anayasa ve yasal düzenlemeye hayır dediler. HSYK'nın oluşumuyla ilgil müşterek adım atalım dedik, sizler d parlamentodaki gücünüz nispetinde herkes yer alsın' dedik. Herkes eşit oranda temsil edilsin dediler. Dünyanın neresinde böyle bir uygulama var. Bu nedenle onlarla yapılacak pek bir şey gözükmüyor.

'ÖYM'LERİ KAPATACAĞIZ'

TÜBİTAK olayı hardiskler olayı bilirkişilerle alakalı, kurumla alakalı değil. Ben bu bilirkişilerin hazırladığı raporu görmüş değilim. Ergenekonla ilgili gerekçeyi görmedik. Bu noktaad herhangi bir açıklama yapmamız mümkün değil.

Bu süreç içinde bakanlığımız yeniden yargılanma sürecini değerlendiriyor, çalışıyor. Muhtevası ne olur nasıl olur... Burada bir şeyi açıkça söyleyebilirim. Özel yetkili mahkemeler bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı aynı şekilde kaldırmayı ama buradaki şeyleri Türk Ceza Kanunu'na aktarılması gereken maddeleri, oraya aktarma gibi bir hedefimiz var. ÖYM'leri kaldırarak buradaki dosyaları ağır ceza mahkemelerine devrederek buradaki süreci kapatacağız."

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 09:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48